Portret namalowany przez Pabla Picassa – wizerunek jego kochanki Marie-Theresy Walter – został sprzedany na aukcji Sotheby’s w Londynie za ponad 49,8 mln funtów szterlingów. Wg informacji Sotheby’s jest to najwyższa cena zapłacona za obraz w Europie w funtach szterlingach.

Cena obrazu znacznie przekroczyła szacunki przedsprzedażowe – miał być sprzedany za ponad 35 mln funtów szterlingów.

Na portalu artinfo.pl podano, że “podczas aukcji doszło do ‘pojedynku’ dwóch oferentów telefonicznych. Pierwszy z nich działał za pośrednictwem Marka Poltimore’a – zastępcy przewodniczącego Sotheby’s w Europie i Rosji. Natomiast drugiego potencjalnego nabywcę reprezentowała Patti Wong – przewodnicząca Sothesby’s Azja”.

Tożsamość sprzedawcy i nowego właściciela dzieła pozostają tajemnicą.

Głównym punktem aukcji pt. “Impressionist & Modern Art Evening Sale”, która odbyła się w środę, była licytacja obrazu Pabla Picassa pt. “Femme au beret et a la robe quadrillee” (“Kobieta w berecie i kraciastej sukience”), na którym sportretował swoją muzę Marie-Theresę Walter.

Namalowany w 1937 r. obraz powstał w bardzo płodnym okresie kariery artysty, w którym losy jego związku z Marie-Theresą skomplikowały się, gdyż Picasso zakochał się w Dorze Maar. Zaowocowało to namalowaniem przez niego szeregu portretów obu kochanek.

Picasso przechowywał u siebie portret Marie-Theresy Walter aż do śmierci w 1973 r.

Obok prac Picassa na aukcji licytowane były także m.in. dzieła Chagalla i Van Gogha.

Podczas innej środowej aukcji Sotheby’s “Surrealist Art Evening Sale” wylicytowano dwa obrazy Salvadora Dalego – “Maison pour Erotomane” (ok. 1932 r.) za ponad 3,5 mln funtów szterlingów oraz obraz “Gradiva” z 1931 r. za prawie 2,7 mln funtów szterlingów.

Przychody z dwóch środowych aukcji Sotheby’s wyniosły ponad 136 mln funtów szterlingów.

(PAP) Zdjęcie: Andy Rain/EPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here