Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej na Polaków zarabiających za granicą mają być nałożone nowe obowiązki w stosunku do polskiego fiskusa, które mają zmienić dotychczasowe zasady regulujące, ile podatku trzeba będzie zapłacić w kraju lub za granicą. Zapraszamy do podpisania petycji, w której wyrażamy sprzeciw wobec nałożenia na Polaków za granicą obowiązku składania zeznań podatkowych: Petycja.

„Polska zamierza wprowadzić zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania – z wyłączenia z progresją na metodę zaliczenia proporcjonalnego” – czytamy w gazecie. Z punktu widzenia podatników, oczywiście korzystniejsza jest ta pierwsza.

Jak to wpłynie na nasze życie?

Jak mówi w rozmowie z DGP ekspert Małgorzata Samborska, „Przykładowo osoba osiągająca dochody tylko w Wielkiej Brytanii, ale pozostająca polskim rezydentem podatkowym ze względu na ośrodek interesów życiowych (np. tu zamieszkuje małżonek oraz dzieci), nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce. Rozlicza się tylko na Wyspach.

„Natomiast w przypadku metody zaliczenia proporcjonalnego zawsze trzeba złożyć zeznanie w Polsce i wykazać w nim wszystkie dochody” – tłumaczy. Zaliczenie powoduje również, że jeśli stawka podatkowa za granicą jest niższa od polskiej, różnicę trzeba dopłacić w kraju (chyba że podatnik skorzysta z ulgi abolicyjnej). Mamy więc w tej sytuacji do czynienia z kuriozalną sytuacją i podwójnym opodatkowaniem.

Ale to już było…

Dziennik Gazeta Prawna przypomina również, że w przeszłości zostały już wprowadzone zmiany w umowach dotyczących unikania podwójnego opodatkowania. „Stało się tak po głośnej sprawie dotyczącej polskich pracowników w Wielkiej Brytanii, którzy nagle musieli dopłacać w rodzimym kraju podatek od wynagrodzeń uzyskiwanych na Wyspach.”

„To właśnie umowa z Londynem była pierwszą, która została zmieniona na korzyść podatników. Teraz – jak zauważa Małgorzata Samborska – polski rząd zmienia podejście o 180 stopni” – czytamy w gazecie. Oznacza to oczywiście więcej biurokracji, „ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnoskarbowej za ich niedopełnienie, trudniejsze rozliczenia podatkowe, a w wielu przypadkach również wyższe daniny.”

Jeśli zmiany, o których pisze Dziennik Gazeta Prawna zostaną wprowadzone w życie, nie ma wątpliwości, że Polacy mieszkające w Wielkiej Brytanii ponownie zawalczą o swoje prawa i wyjdą na ulice.

Petycja

Podpisz Petycję przeciwko podwójnemu opodatkowaniu Polskich Emigrantów: Petycja

Gosia Prochal/Radio Star

Więcej informacji w Dzienniku Gazecie Prawnej: link

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNapisz Do Nas
Następny artykułRamówka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here