W minioną niedzielę, na Placu Katedralnym w Peterborough miał miejsce I w historii miasta Dzień Polski. Inicjatywa spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Pokazała również, że Polacy to otwarty i przedsiębiorczy naród, który chce się integrować, nie zapominając jednocześnie o swoich korzeniach.

Daniel Guz – organizator Peterborough Polish Day, był zachwycony atmosferą, jaka panowała podczas wydarzenia. „Wyznacznikiem sukcesu tej imprezy było dla mnie to, jak ludzie się bawili, jak wypowiadali się w rozmowach prywatnych. Nie było żadnych negatywnych uwag – oprócz jednej: było za krótko!” – relacjonował z uśmiechem w rozmowie z Radiem Star.

„Brytyjskie i polskie władze były zachwycone tym, że cos takiego sie wydarzyło – pierwszy raz w historii! Uważam, że udało nam się zrealizować plan imprezy w stu procentach. Razem ze sponsorami wydarzenia, przy wsparciu Radia Star, stworzyliśmy wspaniale widowisko, które promuje Polskę na zewnątrz, także główny cel został osiągnięty” – mówił.

W Peterborough Polish Day wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, wśród nich m.in. burmistrz Peterborough – John Fox, jak również konsul Mirosław Kornacki, który wyraził swój podziw dla inicjatwy: „Czuję się zaszczycony, że mogę tutaj być. Wspaniale, że Polacy się jednoczą i pokazują się z tak pozytywnej strony, zarówno Brytyjczykom, jak i przedstawicielom innych narodowości” – powiedział.

Na rynku pojawiły się tłumy, frekwencja dopisała, a atmosfera była wspaniała. W programie mogliśmy zobaczyć m.in. pokaz Akademii Karate Tradycyjnego i występ zespołu tanecznego „Wiwat” z Cambridge, który zaprezentował się w tradycyjnych strojach ludowych. Na scenie pokazały się również dzieci z zespołu „Fantazja” z Polskiej Szkoły Sobotniej w Peterborough i Teatr „Jumaja” z Warszawy. A o oprawę muzyczną zadbał zespół „Fabryka” i „Team Puls.”

Mieszkańcy miasta z zaciekawieniem odwiedzali stoiska, przy których wystawili się właściciele polskich biznesów. Każdy z nich miał okazję opowiedzieć o swojej działalności, jednocześnie pokazując, że Polacy na Wyspach to pracowity i przedsiębiorczy naród. Wydarzenie poprowadzili Gosia Prochal i Marcin Marchelski z Radia Star, które było patronem medialnym imprezy.

Podczas Polskiego Dnia miała też miejsce licytacja na rzecz Filipa Janasika. Fundusze na cyber oko dla chłopca zbierała Grupa Rekonstrukcyjna Operacyjno Manewrowa GROM JR2305. Ludzie entuzjastycznie odpowiedzieli na ten apel przekazując pieniążki dla Filipa, nawet po zakończonej licytacji. „Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni. Widać, że Polacy potrafią zjednoczyć się w szczytnym celu” – powiedział Emil, szef grupy JR2305.

Oprócz zbiórki na Cyber Oko, Polacy wsparli również zbiorkę dla Magdaleny Szabat – którą zorganizowała Paulina Wrona, przedstawicielka Oriflame z Peterborough. „Zebrane pieniążki zostaną przekazane naszej koleżance Magdzie, która została bez dachu nad głową, z dwójką dzieci, po tym jak odeszła od męża, który znęcał się nad rodziną. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za hojność i wsparcie” – powiedziała Paulina.

Polonia licznie odpowiedziała na zaproszenie do udziału w Peterborough Polish Day i bardzo pozytywnie wypowiadała się o jego organizacji. „Fantastycznie, że wreszcie mamy swój Polski Dzień w Peterborough. Przyszedłem z rodziną, aby zobaczyć co się tutaj dzieje i jestem pod ogromnym wrażeniem imprezy” – powiedział Paweł w rozmowie z Radiem Star.

„W tym roku wybieram się do Krakowa i już nie mogę się doczekać aż zobaczę Polskę. Dlatego z wielkim zaciekawieniem wzięłam udział w dzisiejszej imprezie” – powiedziała spotkana na wydarzeniu Brytyjka. „Chciałabym również mocno podkreślić: Polacy, jesteście tu bardzo mile widziani” – dodała.

Gosia Prochal/Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here