Państwo pożyczy od rodzin 500 plus. Rusza program społecznych obligacji

0

Od października MF dla beneficjentów programu 500 plus zaoferuje nowy typ obligacji – poinformował w piątek minister finansów Paweł Szałamacha. Będą to Rodzinne Obligacje Skarbowe, które będzie można wykupić na 6 i 12 lat.

Celem programu „Rodzina 500 plus” było zachęcenie Polaków do zakładania rodzin, a rząd głośno się nim chwalił. Teraz część pieniędzy chce odzyskać, co, zdaniem opozycji, jest przyznaniem się do tego, że budżetu na program nie było stać. 

Beneficjenci programu będą mogli nabywać obligacje do wysokości świadczenia, jakie uzyskują w ramach programu 500 plus. Cena jednej Rodzinnej Obligacji Skarbowej ma wynieść 100 zł.

Obligacje będą dostępne w cyklach miesięcznych, tak jak standardowe. Można będzie je nabyć w oddziałach PKO BP, punktach obsługi Domu Maklerskiego PKO BP oraz przez internet.

„Postanowiliśmy wzbogacić ofertę, tak by różniła się od dotychczasowych dwu-,trzy-,cztero- i 10-letnich, co oznacza inny okres wykupu oraz inne, korzystniejsze oprocentowanie” – mówił Szałamacha na piątkowej konferencji prasowej. „Zależy nam na tym, by rozszerzyć pulę osób, które dotychczas inwestują w obligacje skarbu państwa” – dodał.

Rodzinne obligacje będą sześcioletnie i dwunastoletnie. Będą oprocentowane preferencyjnie w stosunku do standardowych obligacji oszczędnościowych, odpowiednio 1,75 proc. i 2,00 proc. (w pierwszym roku odpowiednio 2,60 i 3,00 proc.).

Poza tym oprocentowanie Rodzinnych Obligacji Skarbowych w poszczególnych okresach odsetkowych ustalane ma być na podstawie wskaźnika inflacji (powiększonego o powyższą preferencyjna marżę).

Obligacje będzie też można przedterminowo wykupić i wycofać zgromadzone oszczędności. W takim przypadku wartość zgromadzonych odsetek ma być pomniejszona o 0,70 zł dla każdej obligacji sześcioletniej i 2 zł dla obligacji dwuletniej

Źródło: www.kurier.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here