Jak wygląda system edukacji w Wielkiej Brytanii? Ile lat trwa edukacja, jakie są możliwości i jakie ograniczenia? Przybliżamy brytyjski system edukacji.

W Wielkiej Brytanii szkoły czynne są przez 190 dni w roku. Rok szkolny podzielony jest na nie jak w Polsce na dwie, ale na trzy części, choć rozpoczyna się podobnie jak w Polsce 1 września. Kończy się za to dopiero w okolicach 20 lipca. Pierwszy trymestr roku szkolnego trwa do połowy października, kiedy to przypadają pierwsze ferie, czyli przetrwa trwająca pięć dni. Drugi trymestr kończy się w połowie lutego. Jednak dzieci nie uczęszczają przez ten czas cały czas do szkoły. W międzyczasie przypada dwutygodniowa przerwa świąteczna oraz jeszcze jedna pięciodniowa. Ostatni trymestr trwa do końca roku szkolnego. W tym czasie jest jeszcze jedna przerwa świąteczna trwająca znów około dwóch tygodni. Chwilę na relaks zarezerwowano także w czerwcu (5 dni). Następnie przychodzi moment na długo wyczekiwane wakacje, które trwają sześć tygodni.

Wczesne podstawy

Edukacja rozpoczyna się od żłobka połączonego z przedszkolem, co nazywa się nursery class – uczęszczają do niego już 3-4-latki. Klasa zerowa, tradycyjna „zerówka” (reception class) przeznaczona jest dla 5-latków. Rodzice mogą wtedy jeszcze zrezygnować z oferty edukacyjnego dotyczącej ich pociechy, lecz później w szkole podstawowej (primary schools) staje się to obowiązkiem. System składa się z czterech poziomów, które każdy uczeń musi osiągnąć. Większość uczniów kończy szkołę podstawową w wieku 11 lat i podejmuje naukę w szkole średniej.

Infant schools, to szkoła dla dzieci w wieku 5-7 lat a junior schools w wieku 7-11 lat. Istnieją również szkoły dwupoziomowe. Na koniec każdego z etapów uczniowie oceniani są w formie testu.

Dzień w szkole podstawowej podzielony jest na trzy części z odpowiednimi przerwami. Pierwsza przerwa około godz. 10.30 jest przeznaczona na przekąski i trwa 15 minut. Druga w południe to lunch time, czyli przerwa obiadowa trwająca ponad godzinę dla młodszych dzieci i 45 minut dla starszych. Obiad dzieci przynoszą na stołówkę własny lub kupują na miejscu. Za zgodą rodziców starsze dzieci w tym czasie mogą wrócić na posiłek do domu, by później ponownie dotrzeć na lekcje do szkoły. Najmłodsi uczniowie mają jeszcze trzecią dodatkową przerwę – 15 minutową około godz. 14.30.

Nauka albo praca

Kiedy w Polsce wycofuje się z gimnazjum (znikną za dwa lata) na Wyspach nikt nie zamierza burzyć wieloletniego systemu edukacji. Do brytyjskiego gimnazjum uczęszcza młodzież w wieku 11-16 lat. Tam dzień podzielony jest na lekcje 40 lub 45 minutowe oddzielone krótkimi przerwami. Podobnie, jak w podstawówce, w południe jest godzinna przerwa na obiad.

Na tym etapie nastolatek może zakończyć naukę i rozpocząć prace. Jeśli młodzieniec zdecyduje się jednak na kontynuowanie swojej przygody w szkole średniej trafia do Collage’u, gdzie nauka trwa do 19 roku życia. Po pierwszym roku odbywa się pierwszy egzamin (Advanced Subsidiary) a szkoła kończy się egzaminem A-levels, który jest odpowiednikiem polskiej matury. Zdaje się go z trzech wybranych przedmiotów. Jego zaliczenie pozwala na rozpoczęcie edukacji wyższej lub edukacji profesjonalnej.

Drogo lub na kredyt

O studiach w Wielkiej Brytanii marzą miliony uczniów na całym świecie. Zasłynęły wysokim poziomem nauczania i cieszą się świetną reputacją od niemal setek lat. Studia są dwustopniowe: 3-4 letnie studia licencjackie oraz 1-2 letnie studia magisterskie.

Aby dostać się na studia licencjackie należy zarejestrować się w systemie UCAS, przez który można wysłać aplikację do maksymalnie pięciu szkół w Wielkiej Brytanii. Rekrutacja kończy się do końca czerwca, ale istnieje jeszcze furtka dla spóźnialskich. To rekrutacja rezerwowa, która kończy się do końca sierpnia. Potem następuje ogłoszenie wyników naboru. Studia w Anglii to koszt w granicach 9 tys. funtów za rok nauki. To sporo, lecz nie trzeba mieć takiej gotówki w kieszeni, bo dla wszystkich studentów z Unii Europejskiej dostępne są pożyczki na pokrycie kosztów wczesnego. Studia magisterskie to kolejny poziom i rzecz jasna kolejne koszty. Cena wyższego wykształcenia waha się od 5 do nawet 15 tys. funtów w zależności od kierunku. Spłacanie kredytu rozpoczyna się po ukończeniu uczelni i dopiero w momencie, kiedy zarobki przekroczą 21 tys. funtów rocznie. Po 30 latach kredyt zostanie umorzony. Na tym nie koniec, bo można także otrzymać do 8 tys. funtów kredytu rocznie na pokrycie kosztów życia w czasie studiów. Wystarczy pojechać na Wyspy na trzy miesiące przed rozpoczęciem studiów i podjąć dowolną pracę zarobkową, aby uzyskać tzw. migrant worker status, który pozwoli ubiegać się o dodatkowe świadczenie. Co ciekawe, nie wszystkie części Wielkiej Brytanii wymagają płacenia za wyższą edukację, bo studia w Szkocji są bezpłatne.

Polacy, którzy studiują na polskich uczelniach, ale chcieliby przenieść się na angielskie mają taką możliwość, choć nie jest to proste zadanie. O tym, czy mamy na to szansę decydują różnice w przedmiotach i programie nauczania. Im więcej zbieżnych na obu uczelniach, tym lepiej rzecz jasna. Takie rozwiązanie nie jest możliwe tylko dla kierunków prawniczych.

Mateusz Komperda/TwojaAnglia.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here