Oświadczenie MSZ: „Jesteśmy stanowczo przeciw jakiejkolwiek dyskryminacji Polaków na Wyspach”

0

MSZ opublikowało dzis sprostowanie do wywiadu min. Witolda Waszczykowskiego dla agencji Reuters. „Polska zgodzi się na obniżenie świadczeń socjalnych dla Polaków tylko jeśli będą one obniżone także dla wszystkich mieszkańców Zjednoczonego Królestwa” – brzmi oświadczenie.

„Pytany o to, czy Wielka Brytania może zaoferować coś Polsce, by zmiękczyć jej sprzeciw wobec propozycji Camerona, Waszczykowski powiedział: Oczywiście. Wielka Brytania może zaoferować coś Polsce w kwestii międzynarodowego bezpieczeństwa” – pisał wczoraj Reuters.

Szef MSZ podkreślił, że Polska wciąż czuje się „członkiem NATO drugiej kategorii”, a „Wielka Brytania mogłaby wesprzeć nasze oczekiwania dotyczące wojskowej obecności Sojuszu (NATO) na polskim terytorium”.

Na stronie Ministerstwa pojawiło się sprostowanie, mówiące o tym, że rząd polski „jest przeciwko jakiekolwiek dyskryminacji”.

„Wobec pojawiających się w mediach nieprawdziwych informacji dot. wywiadu ministra Witolda Waszczykowskiego dla Agencji Reuters informuję, iż minister dwukrotnie i to w sposób jednoznaczny podkreślił w nim, że Polska nie protestowałaby wobec obniżenia świadczeń socjalnych dla Polaków tylko w przypadku, gdyby rząd brytyjski zdecydował się na ich obniżenie także dla wszystkich mieszkańców Zjednoczonego Królestwa” – podkreśla rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Artur Dmochowski.

„Minister Waszczykowski powiedział: Jeśli Wielka Brytania zdecydowałaby się na ograniczenie benefitów dla wszystkich mieszkańców, to my nie będziemy protestować, bo wtedy wszystkich traktuje się jednakowo.

A także w innym miejscu: Natomiast czwarte żądanie premiera Camerona jest antytraktatowe – żądanie, aby zatrzymać swobodny przepływ obywateli europejskich jest ciosem w podstawową swobodę traktatową. To jest nie do przyjęcia, bo to uruchomiłoby mechanizm rewizji być może także innych swobód, i znacząco wpływało na Schengen. Raczej jesteśmy w stanie rozmawiać o ograniczaniu benefitów, pod warunkiem, że będą one ograniczane dla wszystkich mieszkających w danej chwili w Wielkiej Brytanii, że tu nie będzie segregacji geograficznej, czy pod względem czasowym.

Cytaty te nie pozostawiają wątpliwości co do tego, iż minister Waszczykowski nie zgadza się w żadnym wypadku na dyskryminacyjne traktowanie Polaków, a zatem wszelkie inne interpretacje jego wypowiedzi są całkowicie bezzasadne” – podsumowuje rzecznik MSZ.

Źródło: Londynek – Monika M.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here