Opozycja obiecuje podniesienie płacy minimalnej

0

Wielka Brytania pod względem minimalnej płacy zagwarantowanej pracownikom (6 funtów i 31 pensów za godzinę) ustępuje tylko Francji, Belgii i Holandii. Minimalna stawka godzinowa w Wielkiej Brytanii wynosi dla przykładu obecnie ponad trzy razy więcej niż w Polsce. Lider brytyjskiej opozycji Ed Miliband uważa jednak, że to za mało i przed wyborami obiecuje szybki wzrost płacy minimalnej

Jeśli Partia Pracy dojdzie za rok do władzy. Płaca minimalna będzie rosnąć szybciej niż przeciętne zarobki w gospodarce – w ramach 5-letniego planu, aby przywrócić związek między ciężką pracą, a budowaniem przyzwoitego bytu rodziny – przekonywał Miliband w czasie spotkania z wyborcami.

Pomysł ten jest pozytywnie odbierany przez większość Brytyjczyków. Wyższa stawka minimalna podważyłaby zależność najuboższych od opieki socjalnej, która w dość powszechnym odczuciu jest na Wyspach zbyt hojna i nie skłania ludzi do szukania pracy. Postulat Milibanda zgadza się też z kierunkiem reformy opieki socjalnej, jaką forsuje obecny brytyjski rząd koalicji konserwatywno-liberalnej. Minister gospodarki, liberał Vince Cable ostrzegał jednak przed ideologicznym podejściem do płacy ustawowej, mówiąc BBC: – Trzeba bardzo uważać, żeby nie podważyć niezależności Komisji Płacy Minimalnej, w której zasiadają pracodawcy i związkowcy i wypracowują wspólną pozycję bez wtrącania się polityków.

Źródło: gazetaprawna.pl/m

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here