Kanapka z frytkami – Chips butty

Składniki

8 kromek chleba tostowego (tak naprawdę ile zechcesz, tylko liczba kromek musi być adekwatna do ilości frytek, żeby nie zabrakło, dużo dużych ziemniaków, 3 l oleju do głębokiego smażenia, masło do smarowania na GRUBO, majonez, keczup, ocet słodowy (typowy brytyjski ocet ciemny typu Sarson’s) Sól i pieprz.

Sposób wykonania

Obierz ziemniaki i pokrój w GRUBE słupki. (Jak powiedziałem wcześniej, zostawmy French fries Francuzom. Skoro tak je lubią, proszę bardzo, ale MY lubimy GRUBE frytki, i już!).

Koniecznie przepłucz je zimną wodą, żeby nadmiar skrobi, która pojawiła się przy krojeniu, poszedł razem z wodą do kanalizacji. I KONIECZNIE je osusz! (Nie chcemy żadnej wody na naszych ukochanych frytkach, kiedy akurat będą zanurzone w oleju. Woda + gorący olej = POŻAR, co z kolei równa się wybuch gorącego oleju, i to jeszcze jaki!

Zatem idziemy dalej. W garnku (chociaż frytki najlepiej smażyć we frytkownicy) mocno rozgrzej olej i smaż w nim frytki, aż będą złote, ale nie aż tak, żeby były za bardzo przypieczone. Wyjmij je łyżką cedzakową i połóż na papierowym ręczniku ułożonym na kratce do pieczenia, żeby odsączyć tłuszcz.

Przełóż je do miski, posyp solą i potrząśnij kilka razy, żeby każda frytka dostała swoją porcję soli.Gorące frytki ułóż na kromkach chleba posmarowanych grubą warstwą masła, żeby roztopiło się pod wpływem ciepła frytek. Polej keczupem lub majonezem i octem słodowym, przykryj drugą kromką i dociśnij wszystko razem.

Ostrzegam, iż masło i keczup (lub majonez) będą kapać z kanapki z każdej strony podczas dociskania i… samego jedzenia. Frytki można zastąpić chipsami. Wówczas nie trzeba gotować ani smażyć, wystarczy kupić paczkę chipsów, otworzyć ją, wysypać chipsy na kromkę chleba i zamknąć kanapkę drugą kromką.

Dzieci (także JA) uwielbiają takie kanapki! Miłego doświadczenia!

W każdą środę, po 15 w Radiu Star!

Zaprasza Kevin Aiston

Kevin Aiston – uwielbiany przez Polaków Brytyjczyk, autor książki Kevin Sam w Kuchni: Nie Tylko Fish and Chips”, zdradza na antenie Radia Star przepisy na swoje ulubione przysmaki z angielskiej kuchni, opowiadając przy tym ciekawostki dotyczące historii i kultury Wielkiej Brytanii.

Kevin Aiston podbił serca Polaków swoim udziałem w programie „Europa da się lubić”, dzięki któremu zyskał ogromną popularność. Do Polski przyjechał w 1991r. i przez pewien czas był nauczycielem języka angielskiego. Spełnił też marzenie z dzieciństwa, zostając strażakiem. Po kilku latach wrócił do wyuczonego w Londynie zawodu i jako kucharz odnosi w gastronomii olbrzymie sukcesy. Jego potraw można spróbować na pokazach w całej Polsce. Brytyjczyk włączył się też w inicjatywę Lubelscy Kucharze Dzieciom i gotuje z innymi kucharzami pomagając w ten sposób najmłodszym pacjentom oddziałów onkologicznych.

Książkę „Kevin Sam w Kuchni – Nie Tylko Fish & Chips” można kupić w księgarniach internetowych lub w dobrych księgarniach w Polsce

Motto kulinarne: Przepis jest tylko wskazówką, a wcale nie regułą

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here