Ponad 150 uczestniczek wzięło w sobotę udział w piątym Kongresie Polek w Wielkiej Brytanii, który odbywał się pod hasłem “Równouprawnienie: oczywistość czy wyzwanie?”. Gościem specjalnym wydarzenia była piosenkarka i scenarzystka Maria Sadowska. Wydarzenie poprowadziła Małgorzata Prochal, prezenterka Radia Star.

Całodniowa konferencja odbyła się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w zachodnim Londynie, historycznym centrum polskiej migracji w Wielkiej Brytanii. W panelach dyskusyjnych rozmawiano m.in. o kobiecym przywództwie, równości płci na rynku pracy, wizji równouprawnienia i feminizmu wśród przedstawicieli młodego pokolenia, a także sytuacji kobiet w świecie naukowym.

Wśród uczestniczek wydarzenia były m.in. walcząca o równe płace dla kobiet i mężczyzn dziennikarka BBC Kasia Madera, zoolożka i popularyzatorka nauki Joanna Bagniewska, aktywistka społeczna z Oksfordu Ewa Gluza i wykładowczyni akademicka z University College London Katarzyna Zechenter.

“Kongres Polek jest potrzebny, żeby świętować kobiecość i pokazywać, jak wiele fantastycznego wynika z działania polskich kobiet: zarówno w biznesie, jak i nauce. (…) Wciąż jest wiele wyzwań: płace kobiet są wciąż o wiele niższe niż mężczyzn, (…) a my, jako Polki jesteśmy często postrzegane w specyficzny sposób i musimy walczyć z różnymi stereotypami” – powiedziała w rozmowie z PAP jedna z organizatorek, Monika Tkaczyk.

Jak dodała, “na przestrzeni ostatnich 10-15 lat widzę, że Polki są coraz silniejsze i osiągają coraz większe sukcesy na emigracji, w każdej dziedzinie życia”. “To kwestia czas, a także wspólnej pracy kobiet i mężczyzn, żeby wyrównywać różnice i doprowadzić do tego, abyśmy mogły w pełni realizować swój potencjał” – dodała.

W wyniku głosowania kapituły kongresu tytuł Polki Roku Jubileuszowego otrzymała aktywistka społeczna z Oksfordu Ewa Gluza, a nagrodę publiczności odebrała założycielka i dyrektorka organizacji pomagających Polakom Familia i Poles in Need (Polacy w potrzebie) Anna Janczuk.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP) Zdjęcie Marcin Libera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here