W kolejnym programie S.O.S dla Polonii gościem Anny Jańczuk była Alicja Donimirska. Alicja Donimirska przyjechała do Angli w 2007 roku. Od początku była związana z zespołem folklorystycznym „Mazury”. W 2010 roku zaczęła się udzielać jako wolontariuszka w polonijnej organizacji charytatywnej Polska YMCA w Londynie, której jest obecnie dyrektorem.

CZĘŚĆ I
CZĘŚĆ II
Rozmawiała: Anna Jańczuk

Zajmuje się stroną administracyjno – finansową fundacji, organizuje obozy letnie i konne dla dzieci i młodzieży. Pomaga w sprawach organizacyjnych zespołu pieśni i tańca „Mazury”, a także włącza się w tworzenie różnego rodzaju wydarzeń społeczno – kulturalnych i każdy aspekt działalności Polskiej YMCA w Londynie.

YMCA

Polska YMCA w Wielkiej Brytanii powstała po II Wojnie Światowej jako kontynuacja YMCA w Polsce. Jej odbiorcami początkowo była imigracja wojenna oraz kolejne jej pokolenia. Główną działalnością YMCA jest Zespół Tańca i Śpiewu „Mazury” oraz obozy sportowe organizowane od ponad 60-ciu lat. Celem organizacji jest budowanie wspólnoty, integracja polonijnej młodzieży, oraz utrzymanie polskości i rozwój polskiej kultury w Wielkiej Brytanii.

MAZURY

Zespół Mazury powstał w 1949 roku jako Zespół Taneczny Polskiej YMCA w Londynie. Mazury działają w Londynie (w zachodniej dzielnicy Londynu – Ealing), zrzeszają ponad 100 członków w trzech grupach wiekowych. Zespół przyjmuje dzieci od lat siedmiu.

Zespół wiele razy występował w telewizji, brał udział w prestiżowych festiwalach w Wielkiej Brytanii i za granicą – m.in. w Hiszpanii, Francji, na Węgrzech czy w Polsce. Mazury występowały też przed Królową Anglii i przed Księciem i Księżną Walii, pojawiały się na słynnych londyńskich scenach, kilka razy występowały w Ambasadzie Polski.

Zespół z dumą reprezentuje polską kulturę w Wielkiej Brytanii i z radością przyjmuje w swoje szeregi kolejne pokolenia angielskiej Polonii. W 2019 roku Mazury obchodzą 70 – lecie istnienia. Z tej okazji 3 marca 2019 roku organizowany jest jubileuszowy występ w Wimbledon Theatre.

Więcej informacji na temat organizacji Polska YMCA: link

Facebook: link

FB Mazury: link

Anna Jańczuk – Poles in Need, Centrum Pomocy FAMILIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here