Nowojorskie giełdy rozpoczęły 2018 rok od wzrostów i ustanowienia przez część głównych indeksów nowych historycznych rekordów. Wzrostom przewodziły spółki technologiczne, konsumenckie i opieki zdrowotnej.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,42 proc. do 24 824,01 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,83 proc. do 2695,79 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę o 1,5 proc. do 7006,9 pkt.

Dla indeksów S&P 500 i Nasdaq Comp. to najwyższe poziomy w historii. W całym 2017 roku DJI zyskał 25,08 proc., S&P 500 19,42 proc., a Nasdaq Comp. 28,24 proc.

“Dobry początek roku zazwyczaj zwiastuje mocne zachowanie rynków przez cały rok” – uważa Ryan Detrick, starszy strateg rynkowy z LPL Financial.

“Przypuszczamy optymistycznie, że pierwszy kwartał, a może nawet połowa nowego roku może okazać się całkiem w porządku na zasadzie kontynuacji trendów z poprzedniego roku” – ocenił Paul Nolte, portfolio manager w Kingsview Asset Management w Chicago. Nie zmniejsza to jednak skali ryzyka – dodał. “Doszacowania wciąż się dokonują, stopy procentowe rosną, a to spowoduje zawirowania na rynku w pewnym momencie” – uzasadnił.

Zdaniem analityków Evercore ISI indeksy w USA mogą w 2018 r. kontynuować kurs w górę z uwagi na “wyjątkową pozycję techniczną”, przy czym S&P 500 może osiągnąć poziom nawet 3200 pkt (+19 proc. względem wtorkowych notowań). Średnia prognoza w ankiecie Bloomberga dla S&P 500 na koniec roku to 2875 pkt.

Inwestorzy poznają w najbliższych dniach istotne publikacje makroekonomiczne. W środę Rezerwa Federalna upubliczni protokół grudniowego posiedzenia, a w piątek podany zostanie raport z rynku pracy za ten sam miesiąc.

Kluczowa dla rynków będzie ocena sytuacji inflacyjnej przez Fed i uzasadnienie podtrzymania prognozy ścieżki podwyżek stóp procentowych w obliczu “tymczasowych” czynników powstrzymujących wzrost cen w USA.

Raport payrolls powinien, w ocenie rynku, pokazać solidny odczyt wzrostu liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w grudniu – o 188 tys. przy stopie bezrobocia na poziomie 4,1 proc. (najniższy odczyt od dwóch cykli koniunkturalnych). Analitycy nie spodziewają się natomiast wzrostu presji płacowej – wynagrodzenia godzinowe mają wzrosnąć o 0,3 proc. mdm (0,2 proc. w listopadzie) i 2,5 proc. rdr (bez zmian).

Notowania ropy naftowej pozostają bez większych zmian, po zakończeniu 2017 r. drugi rok z rzędu ze wzrostem (WTI +12 proc.) i ponad 3-proc. zyskach w tygodniu przed Nowym Rokiem.

Baryłka WTI w dostawach na luty w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,4 USD, a Brent w dostawach na marzec w Londynie po 66,7 USD za baryłkę.

W Iranie, trzecim pod względem wydobycia państwie zrzeszonym w OPEC (3,8 mln b/d), trwają antyrządowe protesty przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów spożywczych. Od wybuchu protestów 28 grudnia zginęło co najmniej 22 ludzi. Do poniedziałku irańska policja aresztowała ok. 450 uczestników demonstracji.

Liczba czynnych szybów naftowych w USA w ostatnim tygodniu 2017 r. pozostała stabilna na poziomie 747 – wynika z danych Baker Hughes.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here