Nowa cenzura. Facebook banuje kolejne osoby. Czy to już koniec wolności słowa w internecie?

0
Milo Yiannopoulos (po lewej) i Alex Jones

 

Nie od dziś wiadomo, że Facebook ustala “standardy społeczności” w sposób dość niestandardowy. Od kilku lat widać na Facebook tendencję administratorów portalu do blokowania i kasowania profili oraz stron związanych z prawicą. W Polsce znany i bardzo głośny był przypadek skasowania oficjalnej strony organizatorów patriotycznego Marszu Niepodległości. Zarzucano im wtedy “skrajną prawicowość” i “faszyzm”, to ciekawe wziąwszy pod uwagę, że faszyzm oraz nazizm to doktryny czysto lewicowe.

Na zachodzie wcale nie jest lepiej pod tym względem. portal Twitter już dawno zablokował możliwość komunikowania się z sympatykami Tommy’emu Robinsonowi. Niedawno, dzień po opublikowaniu przez Robinsona filmu dokumentalnego “Panodrama” uderzającego w hipokryzję i korupcję wewnątrz BBC  usunięto jego stronę na Facebook i Instagramie, a kilka tygodni później także jego kanał w serwisie YouTube. Strona prawicowej organizacji Britain First nie istnieje już od dawna, podobnie jak profile Paula Nehlena i Laury Loomer, którzy zajmują się pokazywaniem światu prawdziwej twarzy islamu.

Tommy Robinson, zablokowany na wszystkich portalach społecznościowych.

Dzisiaj dowiadujemy się, że Facebook kasuje strony kolejnych aktywistów i dziennikarzy. Amerykanin Alex Jones właściciel portalu InfoWars, brytyjski edytor portalu Paul Joseph Watson i były dziennikarz serwisu Breitbait Milo Yiannopoulos pożegnali się właśnie ze swoimi stronami na portalu Marka Zuckerberga.

Rzecznik prasowy Facebooka powiedział, że “usunięte będą wszystkie strony, profile i grupy powiązane z prawicowymi ekstremistami, a wydarzenia promujące ich działalność będą tłumione i ich widoczność w serwisie ograniczana, i uniemożliwiana”.

Faith Goldy ( po lewej) i Lauren Southern. Obie dziennikarki mają zakaz wjazdu do UK

W mailu przedstawiciele Facebook wyjaśniają powodu blokowania wspomnianych działaczy społecznych:

  • Alex Jones gościł w swoim programie Gavina McInnesa, lidera grupy Proud Boys, który jest antysemitą, rasistą i mizoginem. McInnes został już wcześniej wydalony z Facebook za “mowę nienawiści”.
  • Milo Yiannopoulos nie może już korzystać z portalu, ponieważ publicznie poparł McInnesa i Robinsona – obu zbanowanych przez administrację.
  • Laura Loomer również popełniła błąd popierając McInnesa oraz inną wcześniej zablokowaną osobę, Kanadyjkę Faith Goldy.
Laura Loomer

I co, czyż nie wygląda to jak zwykła faszystowska cenzura? Wygląda na to, że Facebook wyznaje zasadę możesz myśleć, robić i mówić wszystko co tylko chcesz, ale tylko tak długo jak jest to zgodne z naszymi poglądami. w przeciwnym razie – ewaporacja. Niczym u Orwella.

Gavin McInnes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here