W przepięknym Royal Albert Hall w Londynie odbył się 11 listopada wyjątkowy koncert “Sto Lat.” 

Przed pięciotysięczną publicznością zaśpiewali tego wieczoru artyści tacy jak m.in.: Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Anna Wyszkoni, Stanisław Soyka, Leszek Możdzer, Kuba Badach, czy zespół Lombard.
Podczas wydarzenia wystąpił również zespół folklorystyczny Mazury, londyńskie chóry, m.in. Ave Verum, Schola Cantorum, chór złożony z ponad 130 dzieci z polskich szkół sobotnich oraz London Gala Orchestra pod kierownictwem Stephena Ellery’ego.
Gala, prowadzona przez Grażynę Torbicką i prezenterkę BBC Kasię Maderę, przeprowadziła słuchaczy przez historię Polski sięgając m.in. po utwory Fryderyka Chopina, piosenki z czasów legionów i II wojny światowej, a także pieśni solidarnościowe, folklorystyczne i religijne.
Głównym organizatorem wydarzenia był Janusz Sikora-Sikorski z organizacji charytatywnej Towarzystwo Pomocy Polakom, a całkowity zysk z biletów, które wyprzedały się już na ponad pół roku przed wydarzeniem, trafi na cele społeczne.
Członkini komitetu organizacyjnego wydarzenia redaktor naczelna serwisu londynek.net Adriana Chodakowska podkreśliła w rozmowie z PAP, że to “największy tego typu koncert z okazji stulecia niepodległości Polski na świecie”.
Jak zaznaczyła, jest to zrozumiałe ze względu na wyjątkową historię i znaczenie Londynu dla polskiej niepodległości, bo brytyjska stolica była przez 50 lat siedzibą polskiego rządu na uchodźstwie.
“Londyn jest szczególnym miejscem dla Polonii, a sala Royal Albert Hall to jest jednak jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na świecie, w którym występowały największe gwiazdy i wielu artystów postrzega tą możliwość występu jako ogromny zaszczyt” – tłumaczyła.
Chodakowska zaznaczyła, że wpisując się w charytatywny charakter gali, wszyscy wykonawcy zrezygnowali ze swoich honorariów, a organizatorzy jedynie pokryli ich koszty logistyczne.
“Od samego początku nasze założenie polegało na tym, żeby koncert odbywał się z przeznaczeniem (zysków) na cele charytatywne. Zostaną wybrane organizacje i osoby prywatne, które najbardziej potrzebuję pomocy finansowej i właśnie im zostaną przekazane te pieniądze” – zapewniła.
W okolicznościowym programie wydarzenia znalazł się także esej o historii Polski autorstwa prof. Normana Daviesa z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Polacy stanowią największą mniejszość narodową w Wielkiej Brytanii. Według ostatnich szacunków brytyjskiego urzędu statystycznego mieszka tam ponad milion obywateli Polski.
Z Londynu Jakub Krupa (PAP)/rs
Zdjęcia: Sergiusz Rydosz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here