Nadmuchiwany moduł mieszkalny częścią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

0

W sobotę udało się napełnić powietrzem i rozłożyć nadmuchiwany moduł mieszkalny BEAM, który ma być częścią zewnętrznego wyposażenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Moduł BEAM został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 8 kwietnia 2016 r. i następnie dostarczony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 16 kwietnia został przyłączony do bocznego węzła cumowniczego modułu Tranquility w ISS.

Ostateczny, docelowy kształt wykonanego z białego elastycznego materiału modułu, który ma 4 metry długości oraz 3,2 metra szerokości i „przypomina niewielką sypialnię”, został uzyskany dzięki tłoczniom powietrza w ISS.

Naukowcy zamierzają sprawdzić trwałość struktury, przenikanie promieniowania do wewnątrz, utrzymanie temperatury wyjściowej i problemy związane z hermetyzacją oraz wpływem atmosfery. Załoga będzie co jakiś czas wchodzić do modułu, by zebrać dane, ale nie będzie tam mieszkać.

Obecną sześcioosobową obsadę ISS tworzą Amerykanie Timothy Kopra i Jeff Williams, Brytyjczyk Tim Peake oraz Rosjanie Jurij Malenczenko, Aleksiej Owczynin i Oleg Skripoczka.

Źródło: www.kurier.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here