Fundacja Koncept Kultura oraz Instytut Piłsudskiego w Londynie zapraszają w wirtualny rejs na pokładzie najwspanialszego polskiego transatlantyku MS „Piłsudski”. Dzięki technologii Virtual Reality zanurzymy się w pełen magicznych przeżyć podwodny świat, w którym czeka na nas ukryta historia sprzed 100 lat. A wszystko to z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości! Wstęp na wydarzenie jest darmowy.
Już od niedzieli 4 listopada w godzinach od 10:00 do 20:00 będzie można oglądać widowisko VR zatytułowane „MS Piłsudski – ukryta historia”. Na zaproszenie Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, w POSK Gallery (238 King St, Hammersmith, London W6 0RF) zagości VR Theatre, w którym co pół godziny odbywać się będą seanse w technologii Virtual Reality. Na gości czekać będzie uśmiechnięta załoga „Piłsudskiego” oraz 20 obrotowych foteli, wyposażonych w najnowsze urządzenia VR i otoczonych podwodną scenerią, co już na wejściu zapowiada czekającą na widzów niezwykłą przygodę.
Dlaczego MS „Piłsudski”
MS „Piłsudski” był wyjątkowy, na jego bazie można opowiedzieć historię odradzającej się po 123 latach zaborów Polski. Statek nazywany był pływającą ambasadą polskiej kultury – jego wystrój, meble, dzieła sztuki, a nawet popielniczki i karty dań, zaprojektowali znani polscy artyści i architekci. Narodził się dzięki wywalczeniu przez Polskę niepodległości, dostępu do morza i budowie portu w Gdyni. Przestał istnieć wraz z niepodległą Polską w 1939 r., tuż po wybuchu II wojny światowej, kiedy to wpłynął na niemiecką minę morską.
MS „Piłsudski” był dumą odrodzonej Polski, jej pływającym ambasadorem na morzach i oceanach. Niestety, podobnie jak legendarny Titanic u szczytu sławy tragicznie zatonął, a jego wrak spoczywa dzisiaj na dnie Morza Północnego, niedaleko Przylądka Flamborough, intrygując płetwonurków i miłośników morskich opowieści.
Zanurz się w historię..
Niezwykłe widowisko w technologii Virtual Reality rozpoczynamy w wirtualnym kinie, gdzie na wielkim ekranie poznajemy piękną, acz tragiczną, historię statku. Widzimy batyskaf płynący wokół wraku „Piłsudskiego” i wraz z jego załogą przenosimy się w czasie. Prowadzeni przez narratora podziwiamy statek, jego piękną sylwetkę, gustownie urządzone wnętrza, wypełnione polską sztuką i akcentami polskiej kultury. Dzięki wplecionym w opowieść fragmentom oryginalnych filmów z lat 30. XX w. możemy poczuć radość, usłyszeć śmiech, i podejrzeć zabawy pasażerów.
Po podwodnej przygodzie nieoczekiwanie przenosimy się w wygenerowany przez grafików magiczny świat 360 stopni. Stoimy na pokładzie „Piłsudskiego”, gdzie wita nas legendarny kapitan „Piłsudskiego” Mamert Stankiewicz i zaprasza w niezwykły rejs. Rejs w głąb polskiej historii, podczas którego spotykamy postaci sprzed 100 lat: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Woodrowa Wilsona. Jesteśmy też świadkami wybuchu II wojny światowej i zatonięcia statku.
Wirtualną opowieść kończymy w 2018 roku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tam, w otoczeniu gablot z pamiątkami ze statku uświadamiany sobie, że byliśmy uczestnikami niecodziennej, poruszającej lekcji historii, prowadzonej przez muzealnego nauczyciela. To on wcielał się w role wszystkich spotykanych przez nas bohaterów. Scena ta stanowi radosny przekaz – po wielu ciężkich kolejach losu Polska istnieje i jest dzisiaj nowoczesnym krajem, który zna i pielęgnuje swoją historię!
Największa na świecie
Immanentnym elementem projektu jest największa na świecie interaktywna platforma o transatlantyku, której premiera odbędzie się 11 listopada. Stanowi ona istną ucztę dla wszystkich, którzy zainteresowani tematem zapragną poszerzyć wiedzę o MS „Piłsudski”.
Ponad 700 udostępnionych archiwaliów związanych ze statkiem i II Rzeczpospolitą oraz ciekawie opowiedziana historia wzbogacona efektami specjalnymi (WebGL) pochłoną nawet najbardziej wymagających internautów przez wiele wieczorów.
Szczególną atrakcją będzie odtworzony przez grafików z firmy The Farm 51 model transatlantyku w technologii 3D (widzowie będą mogli go obracać i oglądać wnętrza statku, zilustrowane wspaniałymi zdjęciami archiwalnymi).
Do dnia premiery, która nie przypadkiem odbędzie się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, pod adresem www.mspilsudski.pl znajdował się będzie wielki zegar odliczający dni, godziny, minuty i sekundy do tej ważnej dla Polaków daty!
Aby oczekiwać na premierę, poznawać codziennie ciekawostki dotyczące projektu i wygrywać nagrody, wystarczy polubić profil „MS Piłsudski – ukryta historia” na FB.
Takich lekcji historii chcemy
Formuła projektu przypada do gustu szczególnie młodym ludziom. Immersyjny charakter spektaklu, specjalne zadania, gry i scenariusze lekcji zamieszczone na platformie pozwalają im wielozmysłowo odbierać wydarzenia historyczne sprzed 100 lat. Taka nauka z wykorzystaniem technologii i emocji jest o wiele skuteczniejsza i atrakcyjna dla młodego pokolenia, wychowanego na nowoczesnych mediach. Dlatego w projekcie w 2018 r. udział wezmą Polskie Sobotnie Szkoły z Londynu i Chicago oraz placówki oświatowe w Polsce. Młodzież, która już brała udział w projekcie zgodnie twierdzi: „takich lekcji historii chcemy!”
Siła współpracy
Ten innowacyjny i niezwykle złożony projekt mógł powstać tylko dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu partnerów. W jego realizacji uczestniczyły muzea, archiwa, biblioteki cyfrowe, organizacje pozarządowe, prywatni kolekcjonerzy, przedstawiciele biznesu oraz instytucje publiczne.
Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach  Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.
Program POLSKA 100 prezentuje najważniejsze osiągnięcia polskiej kultury ostatnich stu lat, które nadal inspirują twórców i odbiorców na całym świecie. Więcej informacji o polskiej kulturze znajdą Państwo na portalu www.culture.pl
Serdecznie zapraszamy na premierę i seanse widowiska „MS Piłsudski – ukryta historia”!
Kiedy:
4–7 XI 2018 w godz. 11:00–20:00
Gdzie: POSK GALLERY, 238 King St, Hammersmith, London W6 0RF
Platforma dostępna od 11 listopada pod adresem www.mspilsudski.pl
Kontakt:
W sprawie platformy a.osiadacz@konceptkultura.pl, tel. +48 604 285 129
W sprawie premiery i pokazów  instytut@pilsudski.org.uk, tel. +44 (0) 20 8748 6197
10 października projekt otrzymał nagrodę na Filmteractive Festival. Otrzymaliśmy bilet i zespół  „MS Piłsudski – ukryta historia” będzie reprezentować polski sektor kreatywny w Cannes. W tym roku projekt pojedzie jeszcze do Osaki i Chicago.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here