Od 21 stycznia obywatele Unii Europejskiej, w tym Polacy – mogą aplikować o tzw. settled status – “status osoby osiedlonej,” w ramach publicznej fazy testowej systemu rejestracji imigrantów. Nowy status ma zapewnić obywatelom UE prawo do mieszkania, pracy i świadczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii po Brexicie.
„Settled status” będzie przyznawany osobom, które w momencie złożenia wniosku przebywały na terenie Wielkiej Brytanii przez 5 lat. Osoba wypełniająca formularz będzie miała również prawo ubiegać się o uzyskanie tymczasowego statusu osoby osiedlonej (ang. pre-settled status; pobyt krótszy niż pięć lat).
Link do rządowej strony z informacją o programie: tutaj
Do wypełnienia wniosku będą nam potrzebne:
– ważny paszport,
– numer ubezpieczenia socjalnego NIN,
– dostęp do urządzenia mobilnego z systemem operacyjnym Android 6.0 lub nowszym, na który pobierzemy aplikację EU Exit do zeskanowania paszportu i wykonania zdjęcia (wymagania sprzętowe – link),
– uiszczenie opłaty w wysokości 65 funtów za osobę dorosłą i 32.5 za dziecko, (z ostatniej chwili! “May: nie będzie opłat za rejestrację obywateli UE”)
Decyzję o przyznaniu statusu osoby osiedlonej otrzymamy na podany adres e-mail brytyjski urząd imigracyjny Home Office.
System rejestracji o „settled status” ma zostać oficjalnie otwarty pod koniec marca 2019 roku. Wcześniej, pod koniec ubiegłego, 2018 roku w pilotażu brali udział m.in. pracownicy służby zdrowia i pracownicy akademiccy.
pro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here