„Można budować drogi taniej, szybciej i we właściwej technologii”

0

„Chcemy przyspieszyć realizację projektów kolejowych i drogowych” – powiedział we wtorek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Zapowiedział projekt przepisów, które pozwolą usprawnić proces inwestycyjny.

Adamczyk we wtorek podczas posiedzenia rządu przedstawił sprawozdanie z półrocznej działalności swojego resortu.

„Stajemy przed olbrzymim wyzwaniem wydania 67 mld zł w tej (perspektywie) UE na infrastrukturę kolejową. W tym roku powinniśmy wydać praktycznie rzecz biorąc ponad 7 mld zł. Tak zapowiadał poprzedni rząd. Zastaliśmy puste szuflady pomimo tego, że rozpisano 15 przetargów w ubiegłym roku na modernizację infrastruktury kolejowej. Ale to tylko przetargi, które służyły rezonowaniu różnego rodzaju obietnic wyborczych przez rząd PO-PSL” – powiedział Adamczyk.

„Lada dzień złożymy projekt ustawy w tej sprawie, czyli takiej nowelizacji przepisów, który pozwoli przyspieszyć proces inwestycyjny” – dodał.

Dodał, że resort zdiagnozował problemy w procesie inwestycyjnym.

„Zdiagnozowaliśmy miejsca, które powodują, że przygotowanie projektu inwestycji, całego procesu budowy, trwa ponad dwa lata. Mamy nadzieję na jego przyspieszenie. Jednym z wyzwań jest także współpraca z wojewodami. To często w urzędach wojewódzkich wydawane są decyzje dotyczące realizacji inwestycji drogowych czy kolejowych. Tutaj liczymy na bardzo bliską współpracę. W przyszłym tygodniu zapraszamy wojewodów, ich urzędników, wskazujemy im na miejsca, które blokują inwestycje” – podkreślił szef resortu infrastruktury.

Wspomniał, że resort wznowił prace nad wieloletnim programem utrzymaniowym infrastruktury kolejowej.

„Wznowiliśmy dialog na kolei. Nasi poprzednicy, którzy spotkali się z branżą wykonawców inwestycji kolejowych i drogowych mieli dla nich tylko jedno słowo; +jesteście oszustami, złodziejami, jesteście potencjalnymi osobami, które korumpują+. Dialog z branżą kolejową i drogową, ze związkami zawodowymi, praktycznie nie istniał. Przywróciliśmy dobre obyczaje, przywróciliśmy dobre relacje z tymi środowiskami” – powiedział minister.

Poinformował, że powołany został zespół, który zajmuje się optymalizacją kosztów budowy autostrad i dróg ekspresowych.

„To jest zapowiadane przez z nas działanie i ono jest już na ukończeniu. Został powołany zespół, złożony z ekspertów tak resortowych, jak i ze strony społecznej. Przedstawimy na dniach propozycję optymalizacji budowy autostrad, dróg ekspresowych w Polsce” – wskazał Adamczyk.

„Można budować drogi taniej, szybciej i we właściwej technologii” – ocenił.

Źródło: www.kurier.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here