Polska w 1989 r. była swego rodzaju start-upem; nie mieliśmy kapitału, zaczynaliśmy zupełnie od zera; dzisiaj jesteśmy w innym miejscu, pomimo szeregu błędów, wypaczeń i tego całego modelu; start-upy nie mają kapitału, mają pomysł – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w Toruniu w sympozjum Niepodległość cyfrowa. Polska myśl technologiczna, czyli od pomysłu do sukcesu, gdzie wygłosił referat “Od start-upu do Narodowego Championa”.

“Jak stworzyć ten kapitał oprócz oszczędności? Właśnie poprzez przedsiębiorczość tych firm, takich, jak Polska w 89 roku – można powiedzieć była swego rodzaju start-upem. My nie mieliśmy kapitału, zaczynaliśmy od zera zupełnie. Dzisiaj jesteśmy w innym miejscu, pomimo szeregu błędów, wypaczeń i tego całego modelu, który nas doprowadził do tego miejsca. Bo start-upy nie mają tego kapitału za bardzo, mają pomysł” – powiedział premier.

Jak mówił premier, nasz model gospodarczy jest dużo lepszy niż np. ukraiński, uniknęliśmy bowiem np. korupcji.

“Jesteśmy w dużo lepszym miejscu, bo potrafiliśmy wygenerować naszą wewnętrzną siłę – przedsiębiorczość i ona nas doprowadziła tutaj, gdzie jesteśmy” – przekonywał premier.

Zastrzegł jednak, że musimy zdać sobie sprawę z tego, że wskutek wybranego przez nas modelu gospodarczego, “dzisiaj 100 mld zł grzecznie wypłacamy za granicę w dywidendach i w odsetkach, ponieważ sprzedaliśmy całą, ogromną część naszego majątku, przemysłu, aktywów”.

“Nie mieliśmy oszczędności na nasze własne obligacje i w związku z tym zadłużamy się za granicą. I płacimy 100 mld zł. Dla uzmysłowienia, to jest cztery razy więcej niż deficyt budżetowy ogłoszony właśnie przez Ministerstwo Finansów za ubiegły rok. To jest więcej niż Ministerstwo Zdrowia i NFZ wydaje na wszystko związane ze służbą zdrowia. To jest dwa i pół razy tyle, ile ma pan minister Błaszczak na politykę obronną, na usprawnienie naszej służby wojskowej” – tłumaczył szef rządu. Dodał, że “nawet jakaś mała część tego, pomnożona razy kilka lat, spowodowałaby, że bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, jeśli chodzi o nowoczesność naszej siły zbrojonej”.

“Jednak teraz, gdy chcemy wpisać w rozwój gospodarczy założenie wielkiej Polski, silnej demograficznie, silnej militarnie, silnej ludnościowo i silnej gospodarczo – czyli takiej, która będzie państwem w pełni suwerennym, podmiotowym państwem, z którą się będą liczyć inne państwa – to musimy postawić na taki model gospodarczy” – zaznaczył premier. Jak mówił, dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, pojawiły się pieniądze, które “były kradzione przez mafie VAT-owskie, przestępców podatkowych, agresywne raje podatkowe”. “30-40 mld zł się pojawiło. Dlatego byliśmy w stanie sfinansować różne nasze programy społeczne i pierwsze programy inwestycyjne” – zaznaczył premier.

(PAP) Zdjęcie: PAP/Tytus Żmijewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here