Minister Jacek Czaputowicz jest dziś w Londynie, gdzie uczestniczy w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w ramach szczytu procesu berlińskiego. Inicjatywę zainaugurowano w 2014 roku w celu wsparcia integrujących region projektów gospodarczych oraz proeuropejskich reform w państwach Bałkanów Zachodnich.
W spotkaniu bierze udział 14 państw: 6 krajów Bałkanów Zachodnich oraz Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Wielka Brytania i od tego roku również Polska, która w 2019 roku będzie pełnić rolę gospodarza wydarzenia.
O roli Polski w londyńskim szczycie powiedział w rozmowie z Radiem Star minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz: “Chcemy pokazać nasze poparcie dla Państw Bałkanów Zachodnich i ich aspiracji dotyczących członkostwa w Unii Europejskiej. Zależy nam na tym, by dobrze  przygotować się do pełnienia przewodnictwa w tym procesie w przyszłym roku.”
“Nie tak dawno sami przechodziliśmy przez ten proces i teraz chcemy dzielić się naszymi doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego dotyczącymi m.in. administracji publicznej, czy zarządzania unijnymi funduszami” – tłumaczył.
Szczyt procesu berlińskiego jest okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i poruszenia ważnych dla regionu problemów z zakresu polityki zagranicznej, relacji bilateralnych i projektów gospodarczych. Ministrowie poruszą też kwestie związane z cyfryzacją, bezpieczeństwem i pojednaniem społeczeństw Bałkanów Zachodnich.
Jacek Czaputowicz zapytany o to czy nie widzi sprzeczności w tym, że szczyt mający na celu integrację Państw Bałkanów Zachodnich z UE odbywa się w kraju, który wychodzi ze Wspólnoty odpowiedział: “Wielka Brytania będzie ciągle obecna w polityce europejskiej, nawet jeśli wystąpi z Unii i na pewno utrzyma też aktywną rolę na Bałkanach.”
Oprócz Czaputowicza w Londynie przebywa także minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński. We wtorek rozmowy podsumują szefowie rządów – w spotkaniu będzie uczestniczył m.in. polski premier Mateusz Morawiecki, kanclerz Niemiec Angela Merkel i brytyjska premier Theresa May.
Gosia Prochal/Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here