Migrena. Skąd się bierze?

0
fot.123RF Stock Photos

Naukowcy odkryli skąd bierze się migrena. Okazuje się, że to coś więcej niż ból głowy.

Migrena najczęściej występuje wsród ludzi zamieszkujących tereny północnej i wschodniej Europy. Jak pokazują wyniki najnowszych badań jest to efekt genetyki. Przypadłość, którą cierpi dziś tak wielu ludzi przyczynia się do bardzo ważnej funkcji organizmu.

Według badań opublikowanych w PLOS Genetics, mutacja dotykająca część północnych i wschodnich Europejczyków oprócz ogromnego bólu głowy zapewnia zwiększoną tolerancję na niższe temperatury. Wynika to z badań Instytut Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka.

Badania zaskoczyły naukowców, bo z jednej strony wyjaśniają skąd u białych ludzi większa skłonność do migreny, to z drugiej pokazuje, że gen ten koduje coś w rodzaju receptora temperatury na komórkach nerwowych.

Badania wśród innych ssaków dowodzą, że gatunki żyjące w regionach o niskich średnich temperaturach przystosowywały różne wersje genu TRPM8.

Przed naukowcami jeszcze sporo pracy, ale bardzo prawdopodobne, że wkrótce poznamy więcej tajemnic tego schorzenia, co w przyszłości pozwoli skutecznie walczyć z ostrymi bólami głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here