Marsz Wolności i Suwerenności przeszedł ulicami Warszawy. [AUDIO]

0

Wczoraj, 1 maja, przez Warszawę przeszedł – nie bez problemów – antyunijny Marsz Wolności i Suwerenności organizowany przez środowisko KONFEDERACJI KORWiN Braun Liroy Narodowcy, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i Młodzież Wszechpolską.

Nie bez problemów, ponieważ na kilka dni przed planowaną datą Marszu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał zakaz organizowania Marszu w tym dniu. Jednak organizatorzy wnieśli sprawę do sądu, który uchylił zakaz prezydenta stolicy. Rafałowi Trzaskowskiemu nie pomogła apelacja, gdyż Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok poprzedniego sądu ostatecznie zezwalając na zorganizowanie wydarzenia.

O godzinie 13:00 na Placu Zamkowym w Warszawie zgromadził się kilkutysięczny tłum. Rozpoczęto przemówieniami organizatorów, m.in. Janusza Korwin-Mikkego prezesa Partii KORWiN, Kai Godek z fundacji Życie i Rodzina, Roberta Bąkiewicza prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Roberta Winnickiego Prezesa Ruchu Narodowego. Głos zabrali także Konrad Berkowicz wiceprezes Partii KORWiN, Witold Tumanowicz z Ruchu Narodowego czy posłowie na Sejm RP z ramienia partii KORWiN Jakub Kulesz i Jacek Wilk.

Zebrani na Placu przed Zamkiem Królewskim wznosili hasła antyunijne i narodowe, by po wysłuchaniu przemówień wyruszyć o godzinie 14:00 w stronę ulicy Świętokrzyskiej Krakowskim Przedmieściem, na którym odbywał się „Festiwal Europejski” gdzie część mieszkańców Warszawy świętowała kolejną rocznice przyłączenia Polski do Wspólnot Europejskich.

Marsz zakończył się przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej. Tam ponownie odbyły się końcowe mowy organizatorów, do których dołączyli Krzysztof Bosak wiceprezes Ruchu Narodowego i Dobromir Sośnierz europoseł Partii KORWiN.

W całym wydarzeniu brał udział nasz reporter Jakub Grygowski, któremu udało się porozmawiać specjalnie dla Państwa z niektórymi członkami organizacji odpowiedzialnych za to wydarzenie. W nagraniu dostępnym poniżej mogą Państwo usłyszeć wypowiedzi Kai Godek, Konrada Berkowicza, Roberta Bąkiewicza, posła Jakuba Kuleszy, Pawła Wyrzykowskiego i Dawida Lewickiego, ale także Marcina Roli z telewizji wRealu24.tv

Nasz reporter zapytał o powód marszu i spojrzenie organizatorów na instytucję UE, a także o polonijnego kandydata KONFEDERACJI do Parlamentu Europejskiego Sebastiana Rossa.

Mamy nadzieję, że uda nam się w najbliższych dniach przedstawić Państwu wszystkich kandydatów Polonijnych startujących w wyborach 26 maja z poszczególnych komitetów wyborczych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here