Marcin Pawłowski – mediator małżeński i rodzinny był gościem Anny Jańczuk w programie „SOS dla Polonii.” Zapraszamy do odsłuchania rozmowy.
CZĘŚĆ I
CZĘŚĆ II
Marcin Pawłowski w ramach założonego przez siebie projektu BATNA – pracownia konfliktu i zgody, prowadzi konferencje i szkolenia z zakresu poprawnej komunikacji międzyludzkiej oraz budowania silnych i trwałych związków. Współpracuje z brytyjską fundacją Humpton Trust, która w ramach projektu CARA pracuje nad zmniejszeniem zjawiska przemocy domowej, m.in w polskich rodzinach. W Polsce prowadzi warsztaty dla mężczyzn „Siła Więzi Napędzana Emocjami”. Łączy w nich elementy wiedzy teoretycznej z zakresu poprawnej komunikacji, zajęć praktycznych z obsługi broni oraz pracy zespołowej w terenie. Obecnie pracuje nad programem autorskim „Małżeński StartUp, czyli świecki kurs przedmałżeński”.
Główne tematy rozmowy:
  • Jaki był powód zainteresownia się mediacjami i pracą z parami?
  • Na czym polega mediacja małżeństw i rodzin?
  • Jakie są najczęstrze przyczyny rozpadu związków?
  • Jak wychowadznie w rodzinie dysfunkcyjnej wpływa na funkcjonowanie w relacjach w życiu dorosłym?
  • Jak wyglądają zajęcia dla mężczyzn, którzy są sprawcami przemocy domowej?
  • Czego dotyczą warsztaty o nazwie Siła Więzi Napędzana Emocjami oraz Małżeński StartUp, czyli świecki kurs przedmałżeński ?
Mediacje pomagają rozwiązać konflikty i choć nie jest to terapia to może mieć skutki terapeutyczne. Jednym z pozytywnych efektów jest zmniejszenie napięcia powstałego w wyniku konfliktu oraz poprawa komunikacji i porozumienia między osobami, które korzystają z pomocy mediatora. Zdarza się jednak, że osoby znajdujące się w kryzysie przychodzą za późno i już niewiele można pomóc. Czasami konflikt między osobami, jest bardzo poważny, brakuje otwarcia i chęci zaangażowania się w pracę nad relacją. Przykre jest to, że często można spotkać związki tworzone przez ludzi wrażliwych, wykształconych i inteligentnych, które rozpadają się po piętnastu czy nawet dwudziestu latach. Dlatego warto poszukać pomocy, gdy pojawią się pierwsze trudności, czy sygnały nadchodzącego kryzysu. Wczesna pomoc specjalisty zwiększa szanse na pozytywne efekty mediacji.
W prowadzonych przez siebie konferencjach edukacyjnych i warsztatach Marcin Pawłowski skupia się na przyczynach rozpadu związków. Najbardziej powszechnym jest bagaż wyniesiony z domu, co często jest związane z syndromami DDA i DDD (Dorosłe Dziecko Alkoholika, Dorosłe Dziecko Dysfunkcji). Takie osoby mają trudności w troszczeniu się o swoje potrzeby. Brakuje im także umiejętności zdrowego wyrażania emocji. To prowadzi do wyczerpania emocjonalnego oraz różnego rodzaju chorób psychosomatycznych. Ważne jest także, aby zwrócić uwagę, że to co było dobre w związku rodziców wcale nie musi pasować do obecnego związku. Innym problemem jest nieznajomość historii rodzinnych, np. pełnej historii poprzednich pokoleń. Nie chodzi tu o ocenianie i wytykanie błędów innym. Celem jest zrozumienie historii rodzinnej oraz dysfunkcyjnych mechanizmów, aby uniknąć popełnienia tych samych błędów.
Project CARA – Humpton Trust
Są to zajęcia dla mężczyzn, którzy dopuścili się przemocy domowej o niskiej szkodliwości. Zajęcia odbywają się przez dwie soboty w miesięcznym oddziale czasowym. Głównie skupiają się na autorefleksji dotyczącej przemocy, podaniu prostych metod ułatwiających radzenie sobie z emocjami oraz poprawienie umiejętności komunikowania się. 
Siła Więzi Napędzana Emocjami
Warsztaty skierowane do mężczyzn. Inicjatywa powstała w wyniku obserwacji świata męskiego i kobiecego, o czym pisze Zibardo w swojej książce „Gdzie ci męzczyźni”. Zajęcia łączącą w sobie elementy wiedzy teoretycznej z zakresu poprawnej komunikacji, zajęć praktycznych z obsługi broni oraz pracy zespołowej w terenie (np. wytyczanie trasy za pomocą kompasu bez użycia gps).
Małżeński StartUp, czyli świecki kurs przedmałżeński
Termin Start up oznacza wspólne przedsięwzięcie dwóch stron. W określnym czasie osoby mają znaleźć wspólny model działania, który w niedalekiej przyszłości przyniesie konkretne zyski. Zbyt wiele par wchodzi w związek z przyzwyczajenia, a potem brakuje sił do pracy nad relacją. Pewnego dnia ktoś odkrywa, że człowiek z którym mieszka pod jednym dachem i wspólnie wychowuje dzieci jest zupełnie obcy. Brakuje porozumienia i wspólnego czasu. Dlatego częścią kursu jest m.in. umiejętność komunikacji i wyrażania uczuć. 
Kontakt do Marcina Pawłowskiego
marcin.batna@gmail.com
Tel. 07542982296
Informacje dotyczące syndromu DDA i DDD – www.dda.org.pl.
Anna Jańczuk – Poles in Need, Centrum Pomocy FAMILIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here