Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn wezwał szefową rządu do dymisji

0
Election or referendum in Great Britain. Voter holds envelope in hand above ballot. United kingdom flags in background.

Partia Konserwatywna premier Theresy May wygrała wybory w Wielkiej Brytanii, ale uzyskała zbyt mało mandatów, by rządzić samodzielnie. Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn wezwał szefową rządu do dymisji i „zrobienia miejsca dla rządu, który naprawdę będzie reprezentował wolę ludzi.”

Premier May zapewniła jednak, że nie zamierza ustąpić ze stanowiska. „Jeśli Partia Konserwatywna uzyskała największą liczbę głosów i mandatów, to będzie naszym obowiązkiem zadbanie o okres stabilności” – podkreśliła komentując prognozy wyborcze.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych Konserwatyści mają otrzymać 318 mandatów, labourzyści 261 miejsc, Szkocka Partia Narodowa 35 miejsc, a liberalni demokraci 12 miejsc. Tymczasem aby posiadać większość należy zdobyć 326 mandatów.

Takie wyniki dla Zjednoczonego Królestwa oznaczają tzw. „zawieszony parlament”, czyli sytuację, w której żadna z partii nie jest w stanie samodzielnie utworzyć gabinetu.

Rzecznik brytyjskiej premier potwierdził, że Theresa May uda się do Pałacu Buckingham, by zwrócić się o możliwość podjęcia próby sformowania rządu mniejszościowego.

W ostatnich godzinach Partia Konserwatywna toczyła negocjacje z Partią Demokratycznych Unionistów (DUP) z Irlandii Północnej. Jak podaje m.in. Sky News, ugrupowanie to zdecydowało się poprzeć torysów.

Gosia Prochal/Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here