Kupić czy wynająć? Takie pytanie zadaje sobie  mnóstwo ludzi, a podjęta w tej sprawie decyzja może być jedną z ważniejszych w życiu. W Polsce mieszkania wynajmuje coraz mniej osób, większość naszych rodaków postępuje według starego powiedzenia „lepiej ciasne, ale własne” i kupuje mieszkanie, w znakomitej większości na kredyt. A jak ta kwestia wygląda wśród Polaków w UK?

Własną nieruchomość ma już 16 procent Polaków mieszkających w UK, a 24 procent rozważa taki zakup w przyszłości. Polacy w Wielkiej Brytanii jednak zarówno kupują, jak i wynajmują, wszystko zależy od ich sytuacji życiowej, rodzinnej, materialnej. Istotne są osobiste priorytety, choćby to, czy zamierzają zakotwiczyć w danym miejscu, czy rozważają  przeprowadzkę. Kluczową sprawą, która decyduje o kupnie, bądź wynajmie są  zarobki i posiadane oszczędności.

Kupno

Jeśli chcemy kupić

Jeśli chcemy kupić dom lub mieszkanie, dobrze jest rozważyć wszystkie za i przeciw takiej decyzji. Przyjrzeć się zarówno korzyściom z posiadania domu na własność, jak i ewentualnym zagrożeniom i negatywnym konsekwencjom takiego kroku. Co przemawia za posiadaniem własnego lokum?

 • na swoim możemy robić, co chcemy i jeśli spłacamy mortgage, nikt nie może nas wyrzucić, jak to bywa podczas wynajmu,
 • nie interesują nas ciągłe podwyżki cen za wynajem,
 • nasza zdolność kredytowa wzrasta,
 • dom jest naszą inwestycją, w razie wzrostu cen nieruchomości zwiększa swoją wartość, po spłaceniu możemy go np. wynająć lub sprzedać z zyskiem,
 • raty kredytu mogą być tańsze niż opłata za wynajem.

Są jednak i minusy, o których warto pamiętać:

 • wpłacając depozyt pozbywamy się oszczędności, a często „spłukujemy się do zera”, co wpływa na obniżenie poziomu życia, często na wiele lat,
 • stajemy się mniej mobilni, przywiązani do jednego miejsca, ograniczamy sobie możliwości poszukiwania pracy,
 • w razie pogorszenia naszej sytuacji finansowej oraz zwiększenia stóp procentowych pojawia się zagrożenie utraty domu z powodu niespłacania kredytu.

Kupno

Gdy wynajmujemy

Wynajęcie mieszkania także ma swoje plusy i minusy, jednak zdecydowanie mniejsze konsekwencje długofalowe niż kupno domu na własność. Co możemy zyskać decydując się na wynajem?

 • Nie posiadamy długu w postaci wieloletniego kredytu,
 • w każdej chwili możemy się przeprowadzić, co m.in. zwiększa nasze szanse na lepszą pracę,
 • opłata za wynajem może być niższa niż raty kredytu, szczególnie na początku,
 • usterkami w mieszkaniu i remontem zajmuje się landlord.

W kontrze do korzyści z wynajmu są jego ciemniejsze strony. Oto niektóre z nich:

 • landlord może w każdej chwili wypowiedzieć nam umowę i zostajemy na bruku,
 • czynsz za wynajem wciąż rośnie,
 • nie możemy przeprowadzać remontu, ani żadnych zmian bez zgody landlorda,
 • mamy niższą zdolność kredytową niż osoby, które posiadają dom na własność.

Kupno

Skąd wziąć na depozyt?

Polacy w UK raczej nie kupują domu czy mieszkania za gotówkę. W tym celu podobnie jak w Polsce brany jest kredyt. Aby bank udzielił nam kredytu, musimy mieć środki zaoszczędzone na depozyt. Im  więcej pieniędzy możemy na depozyt przeznaczyć, tym korzystniejszy (o niższym oprocentowaniu) będzie kredyt. Wkład własny, szczególnie dla młodych ludzi, jest często kwotą zaporową. Aby im pomóc ruszyły programy rządowe Help to buy i  Mortgage Guarantee. Rząd udziela bankom gwarancji do 15% wartości nieruchomości, co ma je skłonić do udzielania pożyczek w wysokości 95% wartości nieruchomości. Jeśli zamierzamy zatem kupić dom i jesteśmy w stanie uzbierać 5% na depozyt, warto się zapoznać z warunkami, jakie oferują poszczególne banki. Interesującą częścią programu Help tu buy, którą warto rozważyć przed kupnem domu jest Help to buy Equity Loan.

własne M

Brexit a zakup domu w UK

W związku z Brexitem pojawiły się różne, często sprzeczne opinie, dotyczące zarówno cen domów, jak i kredytów hipotecznych. Niektórzy politycy i eksperci uważają, że z Brexitem mogą wiązać się korzyści dla osób kupujących swój pierwszy dom w UK, przewidują oni bowiem mniejszą konkurencję na rynku nieruchomości, związaną z mniejszą imigracją. Inni podkreślają,  że kupujących pierwszy dom w UK czekają przede wszystkim trudności w zdobyciu kredytu hipotecznego. Do tego raty pożyczek na zakup domu zdecydowanie wzrosną w związku ze wzrostem kosztów samego kredytu. Na razie wszystko to jedynie spekulacje i przewidywania, bo w związku z Brexitem sytuacja na rynku nieruchomości jest dynamiczna i niełatwa do przewidzenia.

Marzena Wojciechowska/TwojaAnglia.co.uk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here