Książę Filip odchodzi na emeryturę

0

Mąż królowej Elżbiety II, książę Edynburga, Filip po niemalże 70 latach pełnienia funkcji reprezentacyjnych, odchodzi na emeryturę. Jego ostatnim publicznym udziałem w uroczystości było uczestniczenie w paradzie wojskowej w Londynie. 

Odejście na emeryturę księcia Filipa było zapowiedziane w maju. Pałac Buckingham dementował pogłoski, że chodzi o problemy zdrowotne. Ciężko jednak oprzeć się wrażeniu, że 96-letni książe potrzebuje więcej wytchnienia. Ostatnio, w wyniku przedłużającej się infekcji, trafił do szpitala.

Książę Filip w 1939 roku, będąc w szkole oficerskiej, poznał królową Elżbietę. Zaręczyli się po siedmiu latach znajomości. Z ich wielkiej miłości narodziła się czwórka dzieci: Karol, Anna, Andrzej, Edward. Swoją reprezentacyjną funkcję sprawował bardzo aktywnie. Zaledwie w tym roku wziął udział w  52 uroczystościach. Dla porównania dodamy, że królowa przepracowała w ten reprezentacyjny sposób mniej dni, bo 49.

Książę Edynburga do tej pory uczestniczył w około 22 tysiącach publicznych wydarzeń i objął patronatem, był członkiem lub przewodniczącym dla ponad 780 organizacji. Żeby pogodzić wszystkie obowiązki jako małżonka królowej, musiał zrezygnować ze swojej kariery w marynarce wojennej. Bardzo prawdopodobne jest to, że teraz, funkcje reprezentacyjne z większym zaangażowaniem będzie pełnić książę Karol i jego małżonka Camilla.

Źródło: TheGuardian.com

Fot.: TheGuardian.com

SM / TwojaAnglia.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here