Konserwatyści chcą sojuszu z partią Farage’a?

Prominentny poseł Konserwatystów do parlamentu wezwał swoją partię do rozważenia sojuszu wyborczego z rosnącą w sondażacch partią Brexit jako sposobu na zapobieżenie niesławy Konserwatystów i dostarczenie Brexitu Brytyjczykom.

0
Nigel Farage i Theresa May

Komentarze byłego żołnierza, członka komisji ds. obrony i przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Crispina Blunta pojawiły się po serii sondaży, które wykazały stały wzrost poparcia dla partii Brexit.

O ile wybory do Parlamentu Europejskiego uważane są przez partie głównego nurtu za mniej ważne i bezpieczne, a wysokie poparcie dla partii pozaparlamentarnych nikogo nie dziwi, to to szybki wzrost w sondażach istniejącej od miesiąca partii Brexit Nigela Farage’a i pokonanie Konserwatystów nawet w badaniach dotyczących wyborów krajowych wywołał w Westminsterze prawdziwą burzę.

Crispin Blunt, członek komisji ds. obrony, przewodniczący komisji spraw zagranicznych.

Widząc, że jego partia nie wywiązuje się ze swoich podstawowych deklaracji i potencjalnie jest karana w sondażach, poseł Blunt udał się do brytyjskiej telewizji, by powiedzieć, że partia musi się na nowo odkryć jako jedna z popierających Brexit. Mówiąc w BBC Newsnight, Blunt powiedział, że nadszedł czas, aby konserwatyści znaleźli nowy pomysł na siebie w obliczu zmieniających się wymagań społeczeństwa wobec tego, czego chcą od polityki. Powiedział:

“W pewnym momencie premier zostanie zastąpiony. Przez minutę nie wyobrażam sobie, że Theresa May będzie chciała pójść na kolejną konferencję Partii Konserwatywnej w październiku i przemawiać do niej jako lider”.

“Akceptuję oczywiście, że mamy poważne kłopoty i głębokie trudności. Ale jeśli my, pod rządami nowego przywódcy, będziemy się odpowiednio kształtować na nowo jako partia pro-brexitowa, staniemy w jakimś momencie nieuchronnie w obliczu wyborów powszechnych, aby doprowadzić do Brexitu, ponieważ ten parlament go zatrzymuje”.

Premier Theresa May

Pomimo nadziei na odzyskanie wsparcia poprzez wyraźne stwierdzenie, że partia Konserwatywna popiera demokratyczną wolę Brytyjczyków – coś najwyraźniej niejasnego pod kierownictwem Theresy May – Blunt zdawał się również potwierdzać, że wiele szkód już zostało zrobionych. Chociaż nie było jasne, co to może oznaczać, Torys powiedział, że jego partia będzie musiała zawrzeć umowę z partią Brexit Nigela Farage’a, mówiąc:

“… moim zdaniem będziemy musieli porozumieć się ze partią Brexit. Konserwatyści jako partia pro-brexitowa, bardzo jasno określając swoje cele, niemal na pewno będą musieli przystąpić do jakiegoś układu wyborczego z partią Brexit, w przeciwnym razie wyjście z UE się nie zdarzy”.

Zdecydowane uwagi Blunta na temat przyszłości jego własnej partii spotkały się z pewnym niesmakiem, a The Times doniósł o anonimowych konserwatywnych członkach parlamentu, którzy powiedzieli, że porzucą partię, jeśli ta poprze partię Brexit w przyszłym Parlamencie by wyjść z UE. Nigel Farage powiedział kilka godzin wcześniej, że jest gotów zawrzeć „umowę z diabłem” – co oznacza udzielenie politycznego poparcia partii konserwatystów lub Partii Pracy – jeśli zapewnią pełny Brexit, co prawda jest to mało prawdopodobny scenariusz w obu przypadkach.

Nigel Farage, lider partii Brexit

Niedawne badania opinii publicznej mogły wyostrzyć umysły wśród starszych konserwatystów, gdy w bezprecedensowych danych opublikowanych przez ComRes, partia Torysów wykazała wynik niższy w stosunku do partii Brexit o jeden punkt w kontekście wyborów do Parlamentu Westminsterskiego.

Ostatnio opublikowana ankieta wyborcza pochodzi z Kantar i daje Partii Brexit 10% – mimo że partia nawet nie pojawiła się w ankiecie. Sondażownia dała opcje tylko dla bardziej ugruntowanych partii politycznych, ale mimo to nazwa Partii Brexit została napisana przez wystarczającą liczbę respondentów, aby umieścić ją ponownie obok UKIP, Scottish Nationalists, Green Party i Plaid Cymru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here