Rozpoczęło się śledztwo, podczas którego specjalna komisja zbada przyczyny oraz przebieg pożaru 24-piętrowego wieżowca Grenfell Tower. Śledczy ocenią projekt budynku oraz jego utrzymywanie na przestrzeni lat. Przeanalizowane zostaną również przepisy przeciwpożarowe oraz działania władza przed oraz po pożarze.

Wieżowiec został wybudowany w 1974 roku. Znajdowało się w nim 127 lokali mieszkalnych. W nocy 14 czerwca rozpoczął się pożar, który płomieniami strawił cały budynek. Policja stwierdziła, że materiały użyte podczas robienia elewacji budynku nie odpowiadały normom przeciwpożarowym. Nieodpowiednie elementy przyczyniły się do błyskawicznego rozpowszechnienia się ognia.

Na czele powołanej komisji stanął 70-letni były sędzia sądu apelacyjnego Martin Moore-Bick. Komisja będzie musiała zbadać przyczyny i przebieg pożaru, sprawdzi dokładnie, jak apartamentowiec był zaprojektowany, zbudowany i utrzymywany. Objęte postępowaniem będą również przepisy przeciwpożarowe dotyczące wysokich budynków, a także działania podejmowane przez władze dzielnicy przed i po pożarze.

Zapowiedziano, że komisja nie będzie analizować konfliktu mieszkańców Grenfell Tower z lokalnymi władzami. Brytyjska premier zapewniła, że ten temat będzie poruszony osobno w ramach działań rządu, a wiceminister odpowiedzialna za mieszkalnictwo Alok Sharma spotka się wkrótce w tej sprawie z rodzinami poszkodowanych w pożarze.

SM / TwojaAnglia.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here