Klienci banków coraz chętniej korzystają z cyfrowych rozwiązań

0

Internauci bardzo chętnie korzystają z usług bankowych. Jedynie 28 procent z nich udaje się do placówek bankowych. Prawie 80 procent korzysta z cyfrowych rozwiązań. Takie informacje są zawarte w raporcie „Portfel Polaka” opublikowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej.

„Około 52 proc. respondentów posiadających smartfon, dokonuje przelewów przy jego użyciu. Coraz rzadziej natomiast odwiedzamy placówki banków – przyznaje się do tego 28 proc. respondentów naszego badania, z czego 34 proc. nie pamięta terminu ostatniej wizyty” – mówi prezes Izby Gospodarki Elektronicznej, Patrycja Sass-Staniszewska.

Dodaje, że respondenci chętnie zarządzają finansami przy użyciu laptopa lub smartfona. Jest to sygnał dla sektora e-finansów do zwiększania dostępności i poszerzania udogodnień cyfrowych dla konsumenta.

Sass – Staniszewska uważa, że kluczem do sukcesu jest całkowicie scyfryzowana ścieżka klienta, bo to ona decyduje o poziomie postrzegania nowoczesności i przyjazności banku.

Jak wynika z raportu „Portfel Polaka”, posiadanie konta w przynajmniej jednym banku deklaruje 80 proc. badanych. Najrzadziej korzystanie z usług bankowych deklarują mieszkańcy wsi, a także osoby w najstarszej i najmłodszej grupie wiekowej. Tu odsetek posiadaczy konta bankowego utrzymuje się w przedziale 55-60 proc.

W przypadku konsumentów korzystających z urządzeń mobilnych, z usług przynajmniej jednego banku korzysta 9 na 10 osób. Najczęściej badani konsumenci deklarują korzystanie z usług takich banków jak: PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Pekao SA i Millenium Bank.

Polacy wykorzystują swoje konto internetowe do realizacji średnio dwóch aktywności związanych z finansami. Najczęściej przez Internet konsumenci robiąą przelewy (61 proc.). Wykonywanie przelewów za pomocą smartfona zadeklarowało 52 proc. posiadaczy tych urządzeń, przy czym aż 41 proc. realizujących m-przelewy wskazało, że są to zwykle takie same przelewy jak klasycznie realizowane na laptopie, a 27 proc. wskazało, że w zasadzie większość przelewów robi już korzystając ze smartfona.

Jeśli chodzi o najczęstsze formy płatności realizowane na co dzień w rożnych okolicznościach, Polacy wskazali płatność karta? (28 proc.), następnie gotówką (27 proc.) i przelewem (18 proc.).

Najczęściej wykorzystywaną przez Polaków metodą płatności okazała się płatność kartą płatniczą, która wybrało jako dominująca 28 proc. badanych. Co ciekawe, płatność kartą jest najpopularniejsza wśród osób w wieku 45-54 lata.

Według IGE, popularność e-płatności przekłada się na spadek ilości gotówki w portfelu. Aż jedna czwarta badanych przyznała, że w ogóle nie nosi przy sobie gotówki.

Najczęściej wskazywana przez Polaków kwota posiadanej gotówki w portfelu to kilkadziesiąt złotych. Banknoty i monety częściej posiadają w kieszeni osoby w wieku 25-34 lata (30 proc.).

Źrodło: www.kurier.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here