Znicze zapłonęły w sobotę na grobach polskich weteranów wojennych, lotników i przywódców emigracji niepodległościowej w Wielkiej Brytanii w ramach Akcji Znicz organizowanej przez Poland Street i ambasadę RP w Londynie.

W ramach akcji setki wolontariuszy odwiedziły polskie groby na brytyjskich cmentarzach przed przypadającym w środę Dniem Wszystkich Świętych.

Największa grupa wolontariuszy, zmobilizowana przez organizację Poland Street, odwiedziła groby na cmentarzach Gunnersbury i St Patrick’s Catholic Cemetery w Londynie, ale podobne akcje zorganizowano także w wielu innych miejscach kraju.

“Wspólne sprzątanie grobów i zapalenie zniczy pozwala nam zachować pamięć o bliskich, których nie ma już wśród nas. Jest też piękną lekcją o naszej historii na ziemiach brytyjskich i wyrazem szacunku wobec Polaków, którzy walczyli o wolność Polski i Europy” – tłumaczyła rzecznik Poland Street Anna Gałandzij.

Z kolei Karol Moskwa z organizacji Dorset Centre 4 Us, która zorganizowała wizytę na polskich grobach w Bournemouth na południowym wybrzeżu Anglii, powiedział, że jest “niezmiernie ważne, aby pamiętać o naszej polskiej tradycji i pokazywać, że pamiętamy o swoich korzeniach”. “To potrzeba zadbania o nasze wspomnienia o zmarłych” – podkreślił.

Jednocześnie zaznaczył, że to nie wyklucza świętowania lokalnej tradycji imprez z okazji Halloween, które często organizowane są w Wielkiej Brytanii.

Oprócz kwater polskich żołnierzy, lotników i mechaników w Wielkiej Brytanii znajdują się groby m.in. Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Tadeusza Bora-Komorowskiego i generała Józefa Hallera (na początku lat 90. ich prochy przewieziono jednak do Polski), a także czterech z sześciu prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Kazimierza Sabbata.

Na cmentarzu w Kensal Green spoczywa polski podróżnik i geolog Paweł Edmund Strzelecki, zdobywca najwyższego szczytu Australii, a w Highgate znajduje się grób słynnego rysownika Feliksa Topolskiego. W Manchestrze pochowana jest z kolei poetka dwudziestolecia międzywojennego Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Z kolei na Cmentarzu Gunnersbury znajduje się pierwszy postawiony w Europie Zachodniej pomnik upamiętniający zbrodnię katyńską. Odsłonięty w 1976 roku, zawiera inskrypcję – po polsku i po angielsku – “Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie”.

Oprócz ambasady RP w Londynie Akcję Znicz wspiera także Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP) Zdjęcie: FB Poland Street

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here