Walijski rarebit – Welsh rabbit 
Brytyjczycy nie są zgodni co do tego, jak ta potrawa się właściwie nazywa. Jedni twierdzą, że Welsh rarebit (w bardzo luźnym tłumaczeniu, jeżeli jakieś w ogóle istnieje, znaczy to: „rare” + „bit”, czyli rzadki kawałek), a drudzy, że jest to Welsh rabbit – walijski królik. Jeśli spojrzeć na historię tej potrawy, to prawda leży chyba pośrodku…
W 1725  roku,  kiedy  powstał  ten  przepis,  tylko  bogaci  Anglicy  mogli  robić  zakupy  u  rzeźnika, biedni zaś łapali króliki (dlatego potrawy z królika były uznawane za danie biedoty). W Walii, niestety,  było  mało  królików, więc  biedni  ludzie  jedli  tam…  ser.
Jednak  Walijczycy  nie  chcieli być gorsi od Anglików, więc nazywali swoją potrawę Welsh rabbit, choć sami mówili, że królik na ich stole to była prawdziwa rzadkość. A stąd znów, jak przypuszczam, jest to „rare” (rzadki) w rarebit.
Najważniejsze, że danie to jest robione według tego samego przepisu co wtedy, i że zawiera ser, a nie królika. Dostępne  jest w menu angielskich pubów i świetnie smakuje razem z  piwem.
Składniki
50 g mąki
50 g masła
250 ml mocnego piwa (ciepłego)
250 g sera typu cheddar, startego
2 łyżeczki angielskiej musztardy
(jeśli nie masz English mustard, to najmocniejszą, jaką się da)
2 łyżki sosu Worcestershire
4 duże kromki chleba ziarnistego
Sól i czarny pieprz
Sposób wykonania
Zrób  zasmażkę:  w  małym  rondelku  roztop  masło,  dodaj  mąkę  i  gotuj  chwilę,  cały  czas mieszając, żeby zasmażka się nie przypaliła. Stopniowo dolewaj ciepłe piwo, aż do momentu, kiedy zyskasz gęsty, ale równocześnie gładki sos. Do tego dodaj starty ser i mieszaj, aż ser się rozpuści. Powinieneś teraz mieć taką fajną, gęstą papkę.
Wmieszaj w tę papkę musztardę i sos typu Worcestershire i dosyp dużo czarnego  pieprzu. Lekko opiecz chleb i posmaruj go  grubo masłem.
Potem na każdą  kromkę wyłóż naszą papkę. Też grubo, bo jest pyszna! Efekt końcowy będzie wyglądał ładniej, jeśli teraz lekko natniesz  nożem w papce krzyżyki.
Teraz już włóż kromki na grilla\(lub  do  mikrofalówki z grillem), grzej je na maksa, aż papka serowa będzie ciemnobrązowa i zacznie bulgotać. Gotowe! Smacznego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here