Jabłka w karmelu Toffee apples  Jeden z ulubionych deserów angielskich dzieci to toffee apples – jabłka pokryte karmelem i  nabite  na  patyczek.  Są  w  praktycznie  każdym  parku  rozrywki,  w  cyrkach,  i  dzieci  za  nimi szaleją!
Ja też tak szalałem, bo przecież kiedyś byłem dzieckiem, prawda? Znane są również jako Candy apples, bo karmel jest robiony z cukru, wody, syropu i cynamonu. Ponieważ w Anglii używamy czegoś, co się nazywa golden syrup i jest, niestety, dość trudno dostępne w Polsce, najpierw podam przepis na sam syrop, bo bez tego ani rusz (można spróbować  z  syropem  klonowym).
Golden  syrup – Składniki
200 g cukru
50 ml wody
1 kg cukru
600 ml  wrzącej  wody
Sok z cytryny (ile zechcesz, ale najlepiej ok. 2 łyżek)
Sposób wykonania
W dużym garnku zagotuj na średnim ogniu najpierw sam cukier z 50 ml wody. Gotuj, aż cukier zacznie się karmelizować i masa będzie rzadka, o pięknym bursztynowym kolorze. Kiedy to osiągniesz, zdejmij garnek z ognia, żeby nie przypalić karmelu, bo miałby wtedy gorzki smak. Do tego samego dużego garnka, w którym ugotowałeś karmel, delikatnie wlej wrzątek, ale uważaj, ponieważ wszystko będzie gorące i syrop może wyskoczyć z garnka. Kiedy to ci się uda, wsyp kilogram cukru i dodaj 2 łyżki soku z cytryny. Od czasu do czasu, ale niezbyt często, bo syrop lubi spokój w garnku, wymieszaj i gotuj przez blisko 45 minut na małym ogniu. Sprawdź  swój  syrop.
Zdejmij garnek z ognia i pozwól, aby ostygł. I to jest wystarczający sprawdzian, bo jeżeli syrop po wystudzeniu będzie rzadki, to trzeba będzie postawić garnek z powrotem na palnik i zagotować jeszcze raz. Syrop musi być gęsty po wystudzeniu, tyle. (Jeżeli nie będzie gęsty w garnku, to jak ma być gęsty i się utrzymać na jabłku?). Jeżeli zaś będzie zbyt gęsty, wystarczy dolać trochę wody, pomieszać i zagotować raz jeszcze. Kiedy będziesz zadowolony z efektu końcowego, musisz przelać syrop do czystych słoiczków i schować w ciemnym miejscu, ale nie w lodówce, wystarczy w szafce.
A teraz czas na JABŁKA!
Składniki
8 dużych jabłek
400 g cukru pudru
100 ml wody
1 łyżeczka octu
1/4 łyżeczki cynamonu
4 łyżki golden syrup, który właśnie ugotowałeś.
Sposób wykonania
Umieść jabłka w dużej misce i zalej wrzątkiem. To spowoduje, że usuniesz woskowy nalot ze skórki, co pomoże karmelowi utrzymać się na jabłku. Teraz usuń wszystkie łodyżki i osusz jabłka. Jabłka będą jedzone na patyczkach, więc musimy je na nie nabić. Mogą to być pałeczki z chińskiej restauracji lub patyczki po lodach. Toffi Rozłóż papier do pieczenia blisko kuchenki i ułóż na nim jabłka. Wsyp cukier do dużego rondla, dolej 100 ml wody, ustaw na średnim ogniu i gotuj przez 5 minut, aż cukier się rozpuści. Następnie dodaj ocet i golden syrup. (Jeżeli masz termometr kuchenny, to  teraz  się  przyda).  Podgrzej  mieszaninę  do  140°C.  Jeżeli  nie  masz  termometru,  to  możesz  tak sprawdzić, czy toffi jest gotowe: weź trochę płynu na łyżeczkę i wpuść kilka kropli do miski lub kubka z zimną wodą. Jeżeli toffi jest gotowe, to powinno stwardnieć od razu, jak tylko uderzy w wodę, a jak się je wyjmuje, powinno być kruche i łamliwe.
Musisz  teraz  pracować  szybko  i  sprawnie,  bo  trzeba  zanurzyć  i  obrócić  każde  jabłko w gorącym toffi, aż będzie dokładnie pokryte masą, i odstawić na papier do pieczenia do utwardzenia i ostudzenia. Być może trzeba będzie ogrzać toffi troszeczkę, bo pewnie temperatura spadnie i syrop zrobi się zbyt gęsty i twardy. (Dlatego pracujesz blisko kuchenki! Tadam!). Kiedy jabłka będą już chłodne a toffi twarde, to możemy je ZJEŚĆ!
UWAGA! Mordoklejki! Uważaj na zęby!;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here