Kenia: Powtórne wybory prezydenckie odbędą się w czwartek tak jak planowano

0

Kenijska komisja wyborcza poinformowała, że powtórzone wybory prezydenckie odbędą się w czwartek tak jak zaplanowano. Jedynym kandydatem jest ubiegający się o reelekcję prezydent Uhuru Kenyatta.

Wybory rozpoczną się o 6 rano – poinformował przewodniczący komisji wyborczej Wafula Chebukati. Jednocześnie dodał, że pracownicy komisji wyborczych są zastraszani i że nie może zagwarantować im bezpieczeństwa podczas pracy.

W wystąpieniu telewizyjnym prezydent Kenyatta zapewnił, że siły bezpieczeństwa zadbają o bezpieczeństwo głosujących.

Zachęcając do udziału w wyborach powiedział: “Nasi przodkowie walczyli i umierali za prawo do głosowania (…)nie ważmy się odrzucać tego dziedzictwa”.

Raila Odinga, lider opozycji kenijskiej, wzywał wcześniej do demonstracji w dniu wyborów prezydenckich i apelował do swych zwolenników o zorganizowanie w dniu głosowania “największego protestu”.

W ostatnim wystąpieniu przed wyborami zaapelował w Nairobi o przeprowadzenie “wolnych, uczciwych i wiarygodnych wyborów” w ciągu 90 dni i wezwał do nieuczestniczenia w czwartkowym głosowaniu, nakłaniając swych zwolenników do pozostania w domach.

Już w przeddzień wyborów w Kisumu, mieście zdominowanym przez opozycję, doszło do zamieszek pomiędzy policją a demonstrantami uzbrojonymi w kamienie. Policja użyła gazu.

Powtórzenie wyborów zarządzono, gdy kenijski Sąd Najwyższy 1 września nieoczekiwanie unieważnił zwycięstwo Kenyatty w wyborach prezydenckich z 8 sierpnia, orzekając, że komisja wyborcza nie przestrzegała odpowiednich procedur. Sąd nakazał przeprowadzenie nowego głosowania w ciągu 60 dni.

Była to pierwsza w historii kraju decyzja sądu o unieważnieniu wyborów. Międzynarodowi obserwatorzy tymczasem nie stwierdzili, że doszło do nieprawidłowości.

W sierpniowych wyborach zwyciężył Kenyatta, uzyskując 54,27 proc. głosów. Odinga zdobył 44,74 proc. głosów.

W trakcie wyborów w Kenii w roku 2007 w aktach przemocy życie straciło ok. 1600 osób.

(PAP) mbud/ mc/ Zdjęcie: PAP/EPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here