Szef KBW będzie powoływany przez PKW na okres 7 lat, spośród kandydatów zgłoszonych przez prezydenta, Sejm oraz Senat – zdecydowała w poniedziałek sejmowa komisja nadzwyczajna rozpatrująca projekt PiS zmian w ordynacji wyborczej.

Obecnie szef Krajowego Biura Wyborczego jest powoływany i odwoływany przez Państwową Komisję Wyborczą na wniosek jej przewodniczącego. Zgodnie z projektem PiS, prezydent, Sejm oraz Senat będą mogli zgłosić jednego kandydata na stanowisko szefa KBW.

Opozycja wnosiła o odrzucenie zapisu w całości oceniając, że doprowadzi on do upartyjnienia KBW. Jacek Protas (PO) wskazał, że dotychczasowe przepisy w tym zakresie zapewniają apolityczność członków tego organu.

Posłowie opozycji wskazywali ponadto, że projekt nie określa trybu zgłaszania kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego. Piotr Zgorzelski (PSL) zauważył, że nie zapisano też jakie wymagania powinien spełniać kandydat na to stanowisko.

Łukasz Schreiber (PiS) przekazał, że tryb zgłaszania kandydatów będzie musiał zostać wprowadzony do regulaminu Sejmu i Senatu. Podkreślił, że będzie to możliwe dopiero po wejściu projektowanych zmian w życie.

Marcin Horała (PiS), odpowiadając na zarzut o upolitycznienie KBW przypomniał, że projekt PiS zawiera też zapis, że kandydat na szefa KBW nie może należeć do partii politycznej.

(PAP) autor: Maciej Zubel Zdjęcie: PAP/Radek Pietruszka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here