Najgorsze już minęło i oto trzymamy w objęciach nasz ósmy cud świata. Przed nami nowa przygoda, której głównym bohaterem będzie nasze dziecko. Jeśli poród przebiegł naturalnie i nie było żadnych komplikacji w jego trakcie, kobieta z noworodkiem mogą opuścić szpital już od sześciu do dziesięciu godzin, od chwili narodzin malucha.

Czas ten przedłuża się oczywiście, jeśli np. nastąpiło cesarskie cięcie lub problemy w trakcie porodu. Przez pierwsze dziesięć dni po porodzie młoda mama może liczyć na wsparcie położnej, która będzie ją odwiedzać w domu. Opieka poporodowa w UK jest  darmowa.

Po porodzie w szpitalu przebywamy krótko, jednak zanim go opuścimy, wiele się wydarzy. Wsparcie poporodowe dla młodej matki, szczególnie, gdy jest to jej pierwsze dziecko, jest niezbędne. W UK zazwyczaj nie ma z tym problemu.

Skin to skin

Samo przecięcie pępowiny przez partnera, oboje rodziców lub położną nie jest tak wzruszające, jak położenie (po zważeniu) dziecka  na gołym brzuchu matki. Tzw. kontakt skóra do skóry wywołuje zazwyczaj łzy szczęścia u rodzicielki i jest kojący dla dziecka. Moment ten uspokaja maleństwo po trudach podróży na ten świat, pomaga mu wyrównać puls i oddech. Wszystko to za sprawą ciepłego, miękkiego brzucha i znajomego dźwięku – bicia serca matki. Położna zapisuje w notesie

datę urodzin, czas porodu oraz punkty w skali Apgar używane w medycynie w celu określenia stanu noworodka. Maksymalnie dziecko może dostać 10 punktów. W UK maluch po porodzie cały czas jest przy matce, także w trakcie badań i konsultacji lekarskich. Po załatwieniu tych wszystkich formalności mama z dzieckiem mogą się wreszcie nacieszyć sobą  sam na sam.

Jak wygląda opieka poporodowa w UK?


Siara, punkty i… fotelik

Pierwsze karmienie powinno nastąpić jak najszybciej po porodzie. W piersiach mamy wówczas tzw. siarę, która zawiera mnóstwo składników odżywczych i ma bardzo wysoki poziom przeciwciał IgA, działających jako płaszcz ochronny na układ pokarmowy noworodka. Jeśli mama ma kłopot z przystawieniem malucha do piersi może zawołać pielęgniarkę. Ta w razie potrzeby pomoże także założyć pieluszkę lub zmienić ubranko. Wszystkie te czynności już na drugi dzień mogą okazać się łatwe, ale każdy pierwszy raz może być stresujący, bo często mamy po prostu boją się „uszkodzić” swoje dziecko. Dobrze wiedzieć, że można wezwać w takim przypadku pomoc. Po dwóch godzinach, kiedy już pozwolą wstać z łóżka, można poprosić także o pomoc w kąpieli. Jeśli nasz maluch śpi spokojnie, rada młodych mam brzmi: śpijmy i my, bo nie wiadomo, kiedy ponownie nadarzy się taka okazja. Jeśli poród przebiegł bez komplikacji a dziecko ma wysoką skalę Apgar, jeszcze tego samego dnia wychodzimy z maluszkiem do domu. Zazwyczaj wracamy samochodem, zatem należy mieć ze sobą fotelik dla noworodka. Fakt ten jest sprawdzany przy wyjściu przez pielęgniarkę.  Wychodząc ze szpitala zabieramy ze sobą notesy z informacjami, które dalej wypełniać będzie położna odwiedzająca nas w domu.

Powrót do domu

Wracamy do domu z naszym maleństwem, a w głowie tysiące pytań. Odpowie na nie położna, w trakcie kilku wizyt odbywających się mniej więcej do dziesiątego dnia po porodzie. Jeśli są ku temu przesłanki, np. nasz powrót do formy po porodzie przebiega zbyt wolno, występują kłopoty z karmieniem itp. czas opieki położnej może się wydłużyć. Przez pierwsze 28 dni położna ma dane  świeżo upieczonej mamy w bazie i w razie nagłej potrzeby, może ona zadzwonić po pomoc bez względu na porę.
Po dziesięciu dniach, opiekę nad mamą i maleństwem przejmuje Health Visitor, która na pierwsze kilka wizyt przyjeżdża zazwyczaj do domu. Następne spotkania w razie potrzeb odbywają się w Baby Clinic, możliwe są także indywidualne wizyty, wszystko bezpłatnie. W Polsce nie ma takiej instytucji, która łączyłaby w sobie umiejętności i uprawnienia pielęgniarki, położnej, doradcy rodzinnego i pracownika środowiskowego. Health Visitor to ktoś, kto czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem domu i rodziny. Jej rolą jest m.in. doradzanie i pomaganie młodym matkom w opiece nad dziećmi. Poza opieką nad maluchem, może pomóc np. w załatwianiu urzędowych formalności w związku z narodzinami dziecka i w wielu innych sprawach. Ma ona także uprawnienia do skierowania dziecka do terapeuty, dietetyka, dentysty lub psychologa. Dziecko zostaje pod opieką Health Visitor do ukończenia 5 roku życia. Warto pamiętać, że Health Visitor dostępna jest pod telefonem także poza godzinami pracy ustalonymi przez przychodnię.

Jak wygląda opieka poporodowa w UK?

Kontrola poporodowa (6-8 week check)            

Powoli nasz świat podporządkowujemy małemu królewiczowi lub królewnie, a duet matka dziecko staje się tandemem idealnym. W euforii nie zapominajmy o kontroli własnego zdrowia. Gdy minie 6 tygodni od porodu świeżo upieczona mama powinna poddać się kontroli poporodowej.

Na kontrolę udajemy się do szpitala lub jednostki położniczej, w której przyszło na świat dziecko, można też umówić się na wizytę z lekarzem pierwszego kontaktu (GP). W trakcie kontroli lekarz sprawdzi naszą wagę i prawdopodobnie nie będzie ona idealna, co nie ma najmniejszego znaczenia w obecnym momencie. Pomyślimy o tym później. Dostaniemy oczywiście wskazówki na temat pozbycia się zbędnych kilogramów, szczegółów diety i ćwiczeń, ale nie wpadajmy w panikę. Na wszystko przyjdzie czas. Lekarz pobierze mocz do analizy, sprawdzi ciśnienie oraz czy ewentualne rany po porodzie goją się prawidłowo. Zaproponuje także szereg innych badań, szczepienia oraz zada wiele pytań dotyczących stanu zdrowia młodej mamy.

Jak wygląda opieka poporodowa w UK?

Wizyta poporodowa to także dobry moment, aby poinformować o swoich problemach. Może się zdarzyć, że w związku z niedawnym porodem mamy problem z nietrzymaniem moczu, bolesnym seksem, depresją i zniechęceniem. Są to kłopoty przejściowe, na które najczęściej łatwo zaradzić, o ile szybko zwrócimy się do lekarza o pomoc. Wizyta poporodowa to także odpowiedni czas na ustalenie sposobu antykoncepcji.

Marzena Wojciechowska/TwojaAnglia.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here