Gościem kolejnej audycji „SOS dla Polonii była Julia – kobieta niezależna, spełniona, coraz bardziej świadoma siebie i swoich potrzeb. Julia wiele lat zmagała się z problemem wspóluzależnienia w wyniku wychowania się w domu, gdzie alkohol był nadużywany przez jej ojca, a później również ojczyma. Chcąc zmienić swoją jakość życia, skorzystała z psychoterapii oraz przystąpiła do grupy wsparcia Al-Anon, która pomaga rodzinom i przyjaciołom osób dotkniętych uzależnieniem od alkoholu.
CZĘŚĆ I
CZĘŚĆ II

Rozmawiała: Anna Jańczuk

„Często dzieci mają największe pretensje do tego z rodziców, który nie pije. Jeżeli słuchały gniewnych wymówek tego z rodziców, który nie pije, jeżeli cierpiały przez jego rozgoryczenie, mogą mieć wiecej ciepłych uczuć właśnie do alkoholika, ponieważ nasze zachowania (osób współuzależnionych, Al-anon) wydawały im się bardziej irracjonalne.”
Źródło: Al-Anon, Stopień 8 „Dwanaście stopni, dwanaście tradycji”
Czym jest rodzina dysfunkcyjna/alkoholowa?
To brak poczucia bezpieczeństwa. Skutki alkoholizmu wpływają na późniejsze życie dzieci. Schematy z dzieciństwa są często powielane w bliskich relacjach, ale także w życiu zawodowym. Julia opisuje funkcjonowanie dzieci w rodzinach, gdzie występuje problem nadużywania alkoholu. Jest to jej osobiste doświadczenie.
„Dzieci pijącego rodzica często robią wszystko, aby zaskarbić sobie jego uwagę. Starają się mieć najlepsze wyniki w nauce lub wszystko chcą robić idealnie, aby ten rodzic je pochwalił. Innym powodem może być to, żeby w ich rozumieniu mama miała ich z głowy i się nie martwiła. W dorosłym życiu taka osoba ma problem z wykonaniem jakiegoś zadania, bo albo musi wszystko robić idealnie. W innym przypadku myśli, że nie zostanie zaakceptowana przez otoczenie. Często u takich dzieci występuje problem z okazywaniem uczuć, przede wszystkim złości, smutku, wstydu oraz nieumiejętność rozpoznawania ich u siebie z czym ja także miałam problem.
Otoczenie, z którym też się później żyje w dorosłym życiu, znajomi, przyjaciele pochodzą z podobnych środowisk. Jak zaczynasz pracować nad sobą, to otoczenie również się zmienia.
Formy pomocy to nie tylko Al-Anon. Dostępne są także psychoterapia, warsztaty rozwoju osobistego, psychoedukacja, przychodnie uzależnień, książki, poradniki. Jednak ważne jest, aby wybierać rodzaj pomocy z rozsądkiem i umiarem.”
Pomocne linki
Al-anon – wspólnota rodzin i przyjaciół alkoholików
http://al-anon.org.pl/dla-nowo-przybylych/
Spotkania grup Al-anon w UK
http://al-anon.org.pl/mityngi-polskojezyczne-za-granica/
AA – Anonimowi Alkoholicy w UK
http://www.aa-pik-wielkabrytania.org.pl/pl/
DDA/DDD – Dorosłe Dzieci Alkoholików lub innych rodzin dysfunkcyjnych
http://www.dda.org.pl/
Autor: Anna Jańczuk – Poles in Need, Centrum Pomocy FAMILIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here