Przeprowadzka do innego kraju jest niemałym wyzwaniem dla każdego człowieka. Pomijając codzienne kontakty z ludźmi w sklepie czy w pracy jesteśmy zmuszeni opanować słownictwo, dotyczące wielu dziedzin życia, na przykład w banku.

Wiele fachowych pojęć pozostaje dla nas zagadką, nawet na ojczystym gruncie. A co dopiero w Wielkiej Brytanii. Oto krótki słownik pojęć związanych z bankowością w Wielkiej Brytanii wraz z objaśnieniami, który powinien ułatwić wizytę w placówce finansowej tym Polakom, którzy zechcą założyć konto, wziąć pożyczkę czy zainwestować swoje pieniądze.

a/c – to nic innego jak skrót od angielskiego słowa “account” oznaczającego “konto”.

AER (Annual Earnings Rate) – roczna stopa zysku z danej inwestycji.

ATM (Automated Teller Machine) – tym skrótem określany jest nasz poczciwy bankomat. Brytyjczycy używają na bardziej kolokwialnego określenia “Hole in the Wall” co oznacza w skrócie tyle, co “Dziura w ścianie”.

Balance to angielskie określenie stanu konta czyli sumy pieniędzy, które w danym momencie posiadasz na swoim rachunku.
Bank Draft – przekaz bankowy

BIPS (Bank Internet Payment System ) – określenie dotyczące systemu dokonywania płatności przez Internet.

Charge Card – karta obciążeniowa. Działa na podobnej zasadzie jak karta kredytowa. Z tą różnicą, że kiedy pobierzemy z konta kwotę większą od zgromadzonych tam środków, bank wyznacza nam określoną datę na spłatę pieniędzy.

Collateral – zabezpieczenie w postaci mienia, które zobowiązujesz się oddać bankowi, jeśli nie zdołasz spłacić pożyczonych pieniędzy.

Deposit – suma pieniędzy, które zostały wpłacone na twoje konto bankowe
Factoring – ściąganie należności w imieniu podmiotu np. firmy czy przedsiębiorcy przez zewnętrzną firmę lub bank.

ISA – indywidualne konta oszczędnościowe (Individual Savings Accounts), które są dostępne dla wszystkich rezydentów Wielkiej Brytanii, którzy przekroczyli 18 lat (konto miniISA dostępne jest nawet dla 16 i 17latków).

Overdraft – kwota, na którą po uprzednim ustaleniu jej z bankiem możesz się zadłużyć.

Phishing – to włamanie na internetowy rachunek bankowy i zdobycie danych klientów banku. W ten sposób prawowici właściciele kont nie mogą z nich przez pewien czas korzystać.

Sort Code – numer, który określa konkretny oddział banku, w którym prowadzony jest Twój rachunek.

Autor: Tomasz Kowalczyk – ekspert bankowy, obecnie związany z Omni Finances (http://w ww.omniclaim.co.uk), gdzie dla klientów odzyskuje opłaty bankowe. Prywatnie – fan nowych technologii i dobrej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here