Podróże sposobem na życie – wywiad z Tomkiem Walkiewiczem

0

Tomek jest zapalonym podróżnikiem, na co dzień mieszka, a raczej „bywa” w Krakowie. Bo Ci, którzy go znają dobrze wiedzą, że w Polsce jest tylko gościem. Rio, Birma, Gruzja, Maroko…- lepiej w tym miejscu zakończyć wyliczanie. Ale on też kiedyś czytał książki podróżnicze i marzył o dalekich lądach.

Pewnego dnia wstał, spakował się i z kumplami wyruszył w pierwszą, samodzielną podróż do Ameryki Południowej. „Długo oszczędzałem, trochę rodzina się dołożyła, ale po powrocie pojechałem do Irlandii, żeby spłacić długi. Potem co roku jeździłem do Dublina i zarabiałem na kolejne podróże. Wiadomo, że pieniądze nie leżą na ziemi, ale jeśli ktoś bardzo czegoś pragnie, bez problemu znajdzie na to środki, trzeba się tylko postarać” – mówi Tomek.

Potem były kolejne wyjazdy, udział w pierwszej polskiej wyprawie na najwyższy szczyt Arktyki. Aż podróże stały się nie tylko jego pasją, ale i sposobem na życie. Teraz ma pracę, która łączy się z ciągłymi wyjazdami.- „Przez to czuję się jak taki obywatel świata. Wiele jest miejsc, o których nie wiemy prawie nic, ale właśnie to sprawia, że pokusa ich poznania staje się jeszcze większa” – mówi.

Tomek Walkiewicz opowiedział o swoich doświadczeniah z couchsurfingiem w programie Przepis Na Życie Radia Star. Zapraszamy do odsłuchania rozmowy:

W podróży często korzysta z couchsurfingu, choć jeszcze częściej sam gości u siebie ludzi z różnych krajów świata. CouchSurfing to portal społecznościowy (działa jako organizacja non-profit), dzięki któremu można znaleźć darmowy nocleg w każdym zakątku na świecie i – co najważniejsze – poznać ciekawych ludzi oraz zobaczyć miejsca, których nie udałoby się zwiedzić, korzystając z ofert biur podróży.

„To co najbardziej cenię sobie w tym portalu to radość ludzi i ich chęć do życia, że są to pasjonaci – na prawdę ciekawi ludzie. Dzieki osobom, u których nocujesz poznajesz miejsca, o których nie znajdziesz informacji w przewodnikach, masz okazje spróbować lokalnej kuchni i poznać kulturę danego kraju od środka. Śpisz w mieszkaniu tej osoby, wiesz jakie Ci ludzie mają przyzwyczajenia, co jedzą. To wspaniała okazja to zawarcia wielu przyjaźni” – mówi Tomek.

Autor: Gosia Prochal/ Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here