Posłowie przyjęli we wtorek poprawki do uchwały ws. brexitu i opowiedzieli się za znalezieniem alternatywnego rozwiązania – zarówno jeśli chodzi o bezumowne wyjście z UE jak i mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej (tzw. backstop).

Brytyjska premier wyraziła nadzieję, że możliwe jest przegłosowanie przez posłów porozumienia, jeśli Unia pójdzie na pewne ustępstwa. “Izba Gmin jasno wyraziła, czego oczekuje, aby móc poprzeć umowę wyjścia” – powiedziała Theresa May.

Zapowiedziała jednocześnie, że chciałaby przedstawić projekt całej umowy ‑ wraz z poprawkami ‑ pod drugie głosowanie “tak szybko, jak to możliwe”.

Tymczasem, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił w środę, że “porozumienie ws. wyjścia W.Brytanii z UE nie jest otwarte do renegocjacji.” Renegocjację wykluczył też główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier.

“Moje przesłanie do premier Theresy May: Stanowisko UE jest jasne i spójne. Porozumienie o wyjściu nie jest otwarte do renegocjacji. Wczoraj dowiedzieliśmy się, czego Zjednoczone Królestwo nie chce. Ale wciąż nie wiemy, czego Zjednoczone Królestwo chce” – napisał Tusk na Twierze.

Jeśli nie uda się uzyskać większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy w noc z 29 na 30.

rs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here