Izba Gmin poparła ustawę dotyczącą wyjścia z Unii Europejskiej

0

Brytyjska Izba Gmin, poparła w trzecim czytaniu rządowy projekt ustawy, która upoważnia premier Theresę May do rozpoczęcia procedury wyjścia z UE. Za przyjęciem ustawy głosowało 494 posłów, przeciw było 122. 

Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę, dotyczącą gwarancji statusu obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii. Premier Theresa May i jej ministrowie wielokrotnie podkreślali, że zależy im na jak najszybszym rozwiązaniu tej kwestii.

Zastrzegali jednak, że wszystko zależy od tego, czy podobne gwarancje uzyskają obywatele brytyjscy przebywający obecnie w pozostałych krajach Wspólnoty.

Za rządowym wnioskiem w sprawie Brexitu zagłosowali posłowie Partii Konserwatywnej i członkowie partii opozycyjnej, Partii Pracy, z jej liderem Jeremym Corbynem, który wprowadził dyscyplinę partyjną w szeregach swojego ugrupowania, domagając się wspólnego głosowania z rządem za rozpoczęciem procedury wyjścia z Unii Europejskiej.

Przeciwko opowiedziali się przedstawiciele Szkockiej Partii Narodowej i Liberalnych Demokratów, a także część polityków Partii Pracy, w tym kilkoro członków gabinetu cieni, którzy wyłamali się z instrukcji przekazanej im przez Corbyna.

Teraz dokument trafi do Izby Lordów, która zajmie się nim po 20 lutego. 

Tekst i zdjęcie: Gosia Prochal, Źródło: PAP/Money.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here