W Indiach imieniny nie są hucznie obchodzone, jednak imiona takie jak Android i Skylab mogą być znakiem czasów i wskazywać na postęp technologiczny lub ważne wydarzenie. Nazwisko służy za to do odszyfrowania pozycji, kasty i majętności jego posiadacza.

W lipcu w 1979 r. południowe Indie ogarnęła panika. Ludzie śpiący nocami na wolnym powietrzu przenosili się do domów. W świątyniach modlono się o łaskę nieba, bo nad głowami ludzi mieszkających nad Oceanem Indyjskim, w tym nad stanem Telangana, przelatywało laboratorium kosmiczne Skylab.

Dziewięciopiętrowe laboratorium ważące 77 ton weszło w atmosferę 12 lipca, a jego kawałki spadły do oceanu i częściowo na Australię. W podzięce za ocalenie państwo Reddy z Medchalu w Telanganie nadali nowo narodzonemu chłopcu imię Skylab. Ten później stał się bogatym biznesmenem i znanym politykiem Partii Kongresowej.

„Indusi mają słabość do oryginalnych imion i nazwisk. Są w tym bardzo kreatywni” – mówi PAP Auragni Jeanson, która urodziła się w słynnym Auroville w południowych Indiach. „Moje imię to połączenie miejsca urodzenia, francuskiego imienia Aure i Agni, czyli boga ognia” – tłumaczy Francuzka, która dzieciństwo spędziła w słynnym aśramie guru Aurobindo.

Ramesh Chand Rathore pracuje w rejestracji pacjentów przychodni w Nainwie, miasteczku w Radżastanie na zachodzie Indii. Na pytanie o imię pacjenci coraz częściej odpowiadają: „Android”.

„Byliśmy osłupieni, napotykając te imiona, ale już się do nich przyzwyczailiśmy” – powiedział agencji informacyjnej PTI.

Oprócz imienia Android, pochodzącego od popularnego systemu operacyjnego telefonów komórkowych, zdarzają się też Smartfony i Sim Karty. Mieszkańcy okolicznych wiosek upodobali sobie też na imiona nazwy marek telefonów, w tym Nokia i Samsung.

„Kiedyś ludzie w Indiach, podobnie jak wszędzie na świecie, mieli tylko imiona i przydomki. Kiedy urzędnicy zaczęli pytać o nazwiska, trzeba było coś wymyślić” – tłumaczy Jonathan Koshy, który w Delhi wykłada literaturę na uczelniach wyższych. Dużo czasu spędza też podróżując przez indyjskie wioski.

„Nazwisko nadawano od kasty, która najczęściej była również zawodem” – tłumaczy Koshy. Tak pojawiły się nazwiska Engineer, Lawyer i Contractor oznaczające inżyniera, prawnika i właściciela firmy budowlanej. „Często takie nazwiska przybierali ludzie, którzy pochodzili z niższych warstw społecznych i współcześnie awansowali. W ten sposób chcieli ukryć swoje pochodzenie” – dodaje.

Neutralnym nazwiskiem na północy Indii jest np. Kumar i Verma, za to Singh oznacza „lwa” i nadawane jest najczęściej w społeczności wyznającej sikhizm, która nie uznaje podziału kastowego. Z kolei Khan, jak bożyszcze kina bollywoodzkiego Shah Rukh Khan, wskazuje na muzułmanina.

„Przy pierwszym spotkaniu ludzie oceniają pochodzenie, kastę i majętność danej osoby. Dobrze mieć nazwisko bramińskie” – zauważa Auragni.

„A przy nazwiskach z południa Indii naprawdę wtajemniczeni mogą zorientować się nie tylko, kto był ojcem, ale z jakiej miejscowości pochodzi jego posiadacz” – dodaje Koshy. „Zajmują się tym przede wszystkim matki i ciotki, szukające dobrej partii dla córek i synów” – kończy ze śmiechem.

Z Delhi Paweł Skawiński (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here