Galeria zakrywa dzieła sztuki po tym, jak muzułmanie uznali, że są „bluźnierczy”

Galeria Saatchi zakryła dwa dzieła sztuki po skargach muzułmanów, że są „bluźniercze”, ponieważ zawierają tekst z Koranu.

0

Zdjęcia przedstawiają islamskie teksty, w tym Shahada – muzułmańską deklarację wiary, ponad nagich obrazami. Praca autorstwa artysty znanego jako SKU miała na celu podkreślenie różnic kulturowych między ekstremizmem islamskim a Stanami Zjednoczonymi.

Obrazy były częścią wystawy zatytułowanej “Rainbow Scenes”, która zakończyła się w piątek 3 maja, a obrażeni muzułmanie odwiedzający domagali się usunięcia części, podaje The Times.

Usama Hasan, szef Studiów Islamskich w think tanku Quilliam, twierdził, że dzieła sztuki są „naprawdę niebezpieczne”, twierdząc: „to nowe szatańskie wersety”.

Szatańskie wersety to, powieść napisana przez Salmana Rushdiego, która była krytyczna wobec islamu. Spowodowała, że ajatollah z Iranu wydał fatwę (nakaz, klątwę religijną) przeciwko Rushdiemu wzywając do jego uśmiercenia. Rushdie spędził lata ukrywając się z policyjną ochroną po tym incydencie.

Salman Rushdi, autor “szatańskich wersetów”

Strach przed represjami za tak zwane bluźnierstwo przeciwko islamowi na zachodzie doprowadził do autocenzury wielu publikacji i mediów. Stało się to szczególnie w następstwie incydentów, takich jak masakra w Charlie Hebdo, w której dziennikarze zostali zastrzeleni we Francji za opublikowanie kreskówki z muzułmański, prorokiem Mohametem.

Autocenzura obejmują nawet artykuł The Times, który pierwotnie opublikował tę historię, postanowił nie przedstawiać dzieła sztuki, ale pokazał je jedynie pokryte tkaniną, tak jak a obecnie jest wystawione w galerii.

Obraz zakryty w galerii Saatchi w Londynie.

Znany autor i socjolog Frank Furedi powiedział, że był „rozczarowany” decyzją o cenzurze dzieła, nazywając ją „bardzo niebezpiecznym [posunięciem] przeciwko wolności artystycznej”.

Galeria Saatchi zgodziła się pokryć dzieło, gdy artysta tego zażądał, a rzecznik powiedział „The Times”: „Wydawało się, że jest to pełne szacunku rozwiązanie, które umożliwia debatę na temat wolności słowa i postrzegania prawa chroniącego uczucia religijne”.

Galeria wcześniej dumnie umieszczała takie prace, jak „Piss Christ” – krucyfiks zanurzony w moczu – na pokazie, stanowczo odrzucając obiekcje ze strony chrześcijan.

wiktoriański obraz z nagimi nimfami, usunięty z wystawy w Manchesterze z powodu #MeToo

Inne instytucje też były krytykowane za ukrywanie sztuki. Na przykład National Trust został skrytykowany w listopadzie 2018 r. za zakrycie portretów i posągów przedstawiających mężczyzn w celu zwiększenia reprezentacji kobiet, podczas gdy Galeria Sztuki w Manchesterze również spotkała się z zastrzeżeniami w lutym 2018 r., kiedy to usunęła słynny wiktoriański obraz z nagimi nimfami, aby “zainicjować rozmowę” o męskim spojrzeniu w epoce #MeToo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here