“FT”: Premier Norwegii popiera członkostwo Wielkiej Brytanii w EOG

0

Norweska premier Erna Solberg w rozmowie z “Financial Times” opublikowanej w poniedziałek poparła członkostwo Wielkiej Brytanii w Europejskim Obszarze Gospodarczym po opuszczeniu UE, oceniając, że takie rozwiązanie mogłoby pomóc przyszłym relacjom handlowym.

Solberg oceniła, że członkostwo w EOG jest dostępne “na wyciągnięcie ręki”, choć przyznała, że wiązałoby się to z “zaakceptowaniem niektórych rzeczy, które były trudnym elementem dyskusji przed Brexitem”.

“Myślę, że damy sobie radę, jeśli Brytyjczycy dołączą (do EOG). To wzmocni także naszą siłę negocjacyjną i ułatwi dostęp Norwegii do brytyjskiego rynku” – oceniła szefowa rządu.

W ubiegłym tygodniu Izba Lordów zagłosowała za poprawką do ustawy o wyjściu z Unii Europejskiej, która zobowiązałaby brytyjski rząd do uzyskania członkostwa w EOG za cel trwających negocjacji w sprawie Brexitu. Rządząca Partia Konserwatywna zapowiedziała jednak mobilizację w celu odrzucenia zapisu w kolejnym czytaniu w Izbie Gmin.

Norweska premier przyznała jednocześnie, że istnieje “polityczny deficyt” związany z członkostwem w EOG, który polega na tym, że kraje muszą akceptować decyzje podejmowane w Brukseli, nawet jeśli wywołują one kontrowersje w krajowej debacie publicznej.

“Oczywiście, istnieją ograniczenia (wynikające z EOG) i to pokazuje, że małe kraje, jak Norwegia, są zależne od stabilnych reguł, ale nie będę eksponowała tego jako istotnego problemu” – zastrzegła.

Solberg ostrzegła również przed dalszym wzrostem napięcia w relacjach handlowych pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, zaznaczając, że jakakolwiek wojna handlowa mogłaby znacząco dotknąć państwa EOG, które są wewnątrz wspólnego rynku, ale poza unią celną.

Gdy w ubiegłym miesiącu amerykańska administracja nałożyła wysokie cła na stal i aluminium, państwa Unii Europejskiej zostały z nich wyłączone, ale państwa członkowskie EOG – nie.

“To, czego najbardziej się obawiamy, to efekty wtórne: zwiększone napięcia handlowych i wprowadzenie nowego typu barier” – powiedziała szefowa rządu.

Brytyjski rząd kontynuuje wewnętrzne dyskusje na temat preferowanego przyszłego modelu handlu z Unią Europejską po planowanym wyjściu ze Wspólnoty w marcu 2019 roku. Kolejne posiedzenie rządowego komitetu w tej sprawie zaplanowane jest na najbliższy wtorek.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ub.r. i powinna ją opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP) Zdjęcie: EPA/FLORIAN WIESER

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here