Określenie “alternatywne fakty”, którego autorką jest doradczyni prezydenta USA Donalda Trumpa, Kellyanne Conway, znalazło się na czele listy godnych zapamiętania cytatów 2017 roku zebranych przez bibliotekę Szkoły Prawa amerykańskiego Uniwersytetu Yale.

22 stycznia, odpowiadając na pytanie w telewizji NBC, dlaczego ówczesny rzecznik prasowy prezydenta Donalda Trumpa Sean Spicer podważył relacje mediów o liczbie osób zebranych na inauguracji prezydenta, Conway powiedziała, że administracja dostarczy w tej sprawie “alternatywne fakty”.

Wicedyrektor biblioteki Szkoły Prawa Fred Shapiro powiedział, że musiał ograniczyć liczbę cytatów związanych z Trumpem, aby nie dopuścić do sytuacji, że lista jest całkowicie zdominowana przez wypowiedzi prezydenta USA.

Wśród cytatów związanych z amerykańskim przywódcą znalazła się m.in. wypowiedź Trumpa z 10 maja na spotkaniu w Gabinecie Owalnym z rosyjskimi dyplomatami w sprawie zdymisjonowania szefa FBI Jamesa Comeya. “Właśnie zwolniłem szefa FBI. Był szalony, prawdziwy wariat. Stałem w obliczu wielkiej presji z powodu Rosji. Została (ze mnie) zdjęta” – podał dziennik “New York Times”.

Na liście biblioteki Szkoły Prawa znalazł się też cytat dotyczący afery seksualnej w USA. “W odniesieniu do kobiet, które przedstawiły zarzuty, pan Weinstein uważa, że wszystkie te relacje były za obopólną zgodą” – powiedziała 10 października Sallie Hofmeister, rzeczniczka jednego z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych producentów filmowych Hollywood Harveya Weinsteina, który miał dopuścić się molestowania seksualnego wielu kobiet, w tym światowej sławy aktorek.

Wśród godnych zapamiętania cytatów jest również wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona z 1 czerwca, kiedy to, parafrazując hasło wyborcze Trumpa “Make America great again” (Sprawmy, by Ameryka była znowu wspaniała), powiedział: “Make our planet great again” (Sprawmy, by nasza planeta była znowu wspaniała). Zareagował w ten sposób na deklarację wycofania się przez USA z umowy klimatycznej z Paryża.

Lista cytatów “The Yale Book of Quotations” po raz pierwszy została opublikowana w 2006 roku. Wicedyrektor Shapiro wybiera cytaty, które są znane lub odsłaniają ducha czasów, niekoniecznie elokwentne czy godne podziwu – pisze agencja Associated Press.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here