Emilewicz: założenie biznesu pozwoli młodym rozwijać się i realizować ciekawe projekty

0

Prawie 3 mld zł z pieniędzy UE trafi na rozwój startupów w Polsce – mówi wiceszefowa MR Jadwiga Emilewicz.

W ciągu najbliższych siedmiu lat w naszym kraju ma szansę powstać i rozwinąć się 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie – ocenia.

Wiceminister rozwoju podkreśliła, że „Start in Poland” to największy tego rodzaju program w Europie Środkowo-Wschodniej, adresowany również do podmiotów zagranicznych.

– Kluczową rolę w jego realizacji odegra Polski Fundusz Rozwoju, który pozwoli skonsolidować środki na instrumenty kapitałowe skierowane do startupów. W ciągu najbliższych siedmiu lat w Polsce ma szansę powstać i rozwinąć się 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie, zdolne konkurować na rynkach zagranicznych – zaznaczyła.

Za część finansową programu – jak wyjaśniła wiceszefowa MR – będzie odpowiadał Polski Fundusz Rozwoju, a za programy akceleracyjne, których celem jest wyszukiwanie ciekawych pomysłów biznesowych i młodych spółek – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Pieniądze na to mają pochodzić z funduszy unijnych, w tym z programu „Inteligentny Rozwój”, a także ze środków prywatnych.

 Wiceminister rozwoju mówi, że program jest skierowany do młodych, kreatywnych przedsiębiorców i spółek.

– „Start in Poland” ma także uświadamiać, że istnieje alternatywny wobec pracy w dużej korporacji model ścieżki rozwoju zawodowego. Pokazujemy, że założenie własnego biznesu pozwala młodym Polakom rozwijać się i realizować ciekawe projekty – podkresla Emilewicz.

Jedną z pułapek, zdefiniowanych w „Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, jest brak kapitału, także tzw. inteligentnych pieniędzy. A to dzięki nim można uzyskać ciekawe produkty, o globalnym zasięgu. Ten brak kapitału jest widoczny zarówno w wydatkach na badania i rozwój, jak również we wszelkich próbach podejmowania inwestycji. Fundusze w programie „Start In Poland” umożliwią tego typu inicjatywy.

– Dzisiaj ogłaszamy konkurs na program akceleracyjny „Scale UP”, który będzie realizowany przez PARP. Jego celem jest wyszukiwanie ciekawych zespołów, nowych przedsiębiorców, którzy mają atrakcyjne pomysły – dodaje wiceminister.

Dzięki temu startupy, nowe spółki technologiczne będą mogły rozwijać się we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami, w tym również spółkami Skarbu Państwa. Uzyskają nie tylko wsparcie finansowe, ale również dostęp do wysokiej klasy mentorów, zasobów, kompetencji, infrastruktury, nowych klientów i rynków zbytu. Konkurs potrwa od 15 lipca do 15 września br., a jego budżet wyniesie 35 mln zł.-

Chęć bycia partnerem w tym programie już dzisiaj zadeklarowało wiele spółek Skarbu Państwa. Są one gotowe do tego, by podpisywać wstępne umowy intencyjne. Wśród nich znalazły się m.in. spółki energetyczne – Energa, Enea, PGE, paliwowe – Orlen, Lotos oraz Grupa Azoty, a więc polskie czempiony.

– Będą one musiały poszukać swoich nowych przewag konkurencyjnych – podkreśla Emilewicz.

Źródło: www.kurier.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here