Rozmowa z Wiktorią, pracownikiem socjalnym
W kolejnej audycji „SOS dla Polonii” porozmawiałyśmy o działaniach brytyjskiej opieki socjalnej, kładąc główny nacisk na problemy występujące w polskich rodzinach. Wytłumaczyłyśmy, jakie działania podejmują pracownicy socjalni, gdy są zaniepokojeni o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci i ich rodziców. Wraz z naszym gościem, Wiktorią podpowiedziałyśmy, jak najlepiej skorzystać z dostępnej pomocy, oraz jakich błędów można uniknąć, gdy w sprawy rodzinne angażują się brytyjskie instytucje.
Wiktoria jest pracownikiem socjalnym z pięcioletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie pracuje w pomocy socjalnej dla rodzin w londyńskim urzędzie dzielnicowym (Council, Children Services Department). W Wielkiej Brytanii mieszka od ponad trzynastu lat i tutaj ukończyła studia w zakresie pracy socjalnej. Jej doświadczenie zawodowe jest związane z życiem i funkcjonowaniem rodzin w systemie brytyjskim.
Zanim została pracownikiem socjalnym, Wiktoria pracowała z ofiarami przemocy domowej, ich dziećmi, jak również ze sprawcami przemocy. Ma doświadczenie pracy z trudną młodzieżą, a także z dziećmi i nastolatkami szukającymi azylu w Wielkiej Brytanii. Podczas studiów udzielała się w organizacji zajmującej się integracją do życia w społeczności osób z przewlekłymi chorobami psychicznymi.
Jako pracownik socjalny Wiktoria pracuje w tzw. „child protection” zajmując się różnego rodzaju sprawami dzieci i rodzin, np. zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, związane z maltretowaniem na tle fizycznym, emocjonalnym, seksualnym czy znęcaniem psychicznym. Bardzo często ma do czynienia z rodzicami, którzy mają zaburzenia psychiczne, są uzależnieni od narkotyków czy alkoholu. Niektóre rodziny są dotknięte przemocą domową czy tzw. “honour based violence” (przemoc na tle honoru), radykalizacją. Dzieci i młodzież są czasem narażone na ryzyko z powodu wykorzystywania seksualnego czy manipulacji ze strony gangów. Wymienione problemy to jest jedynie kropla w morzu, jako że codziennie spotyka się z nowymi wyzwaniami i problemami często na tle kulturowym. Zdarza się, że te kwestie nie są rozumiane przez polskie rodziny mieszkające w Anglii.
Wiktoria współpracuje z wieloma organizacjami. Należą do nich policja, szkoły czy służba zdrowia. Częścią jej pracy jest regularne uczestniczenie w spotkaniach, gdzie przedstawiciele różnych instytucji i organizacji trzeciego sektora dzieli się doświadczeniem i wiedzą oraz pomaga stworzyć bardziej efektywny system pracy. Wiktoria interesuje się zagadnieniami specyficznymi dla różnych kultur, ze szczególnym uwzględnieniem problemów, z którymi borykają się polskie rodziny mieszkające w Wielkiej Brytanii.
Zaprasza Anna Jańczuk – Poles in Need, Centrum Pomocy FAMILIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here