Dyplomatyczna wpadka Agaty Dudy podczas pożegnania Donalda Trumpa

0

Międzynarodowe media relacjonując wizytę amerykańskiego prezydenta w Polsce zwróciły uwagę przede wszystkim na dyplomatyczną wpadkę z udziałem żony polskiego prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy, która zlekceważyła wyciągniętą w jej stronę dłoń Donalda Trumpa i najpierw pożegnała jego żonę, Melanię Trump. 

Podczas przemówienia wygłoszonego wczoraj na Placu Krasińskich, Donald Trump podkreślał, że przyjechał do Polski, która jest krajem sojuszniczym dla USA oraz doskonałym przykładem wolności. „Jestem tu dzisiaj nie tylko po to, by odwiedzić starego sojusznika ale też pokazać was jako przykład wolności innym, którzy poszukują wolności i którzy chcą zebrać w sobie odwagę i gotowość, aby bronić naszej cywilizacji” – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

Trump mówił, że „historia Polski to historia ludzi, którzy nigdy nie utracili nadziei; których nigdy nie dało się złamać i którzy nigdy, przenigdy nie zapomnieli kim są”. Jego słowa nagrodzono oklaskami; skandowano „Donald Trump”.

Amerykański prezydent wskazał, że Polacy to naród liczący ponad tysiąc lat. „Wasze granice zniknęły na ponad wiek i pojawiły się ponownie sto lat temu. W 1920 roku poprzez Cud nad Wisłą Polska dała radę powstrzymać Armię Czerwoną, która chciała podpalić całą Europę” – powiedział.

Jednak większe wrażenie na opinii publicznej  zrobiły przemówienie wygłoszone przez Donalda Trumpa a zachowanie polskiej Pierwszej Damy. Donald Trump chciał publicznie pożegnać się z Andrzejem Dudą i jego małżonką. Zdziwienie prezydenta Stanów Zjednoczonych było ogromne, kiedy Agata Kornhauser-Duda zignorowała jego rękę i najpierw uścisnęła dłoń Melanii Trump.

W internecie rozpoczęła się dyskusja dotyczącą tego, czy zachowanie pani Dudy nie było celowo wymierzone przeciw amerykańskiemu prezydentowi, który słynie ze swoich seksitowskich komentarzy. Według zaleceń protokołu dyplomatycznego w przypadku oficjalnych kontaktów polityków nie stosuje się zasady płci, w związku z tym, prezydent najpierw wita się lub żegna z prezydentem, a następnie z jego małżonką. Pierwsze Damy witają się lub żegnają na końcu.

Źródło: www.kurier.pap.pl, Gazeta.pl

Fot. Gazeta.pl

SM / TwojaAnglia.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here