Pokłóciłaś się ze swoim partnerem. Zastanawiasz się, co jest nie tak. Masz wątpliwości. Może to nie jest ten jedyny?

Konflikty zdarzają się w każdym związku, tym dobrym i tym złym. To, jak dwoje ludzi radzi sobie w tym konflikcie, jest miarą jakości ich relacji. Poniżej kilka przykładów porównań między toksycznym (-) i zdrowym (+) związkiem.

 1. Akceptacja albo próba zmiany drugiej osoby

(+) Akceptujecie się wzajemnie, wszystkie wasze zalety i wady, zwyczaje i zachowania.

(-) Jeżeli wymuszasz na partnerze zmiany próbując dostosować go do swoich potrzeb i wyobrażeń albo jesteś pod presją z jego strony na zaadoptowanie swojego zachowania do jego wymagań i oczekiwań, to jesteś w układzie, w którym jedna osoba próbuje kontrolować i podporządkować drugą.

 1. Dialog albo krytyka

(+) W każdym związku pojawiają się różnice w opiniach i potrzebach, jednak potraficie je przedyskutować i znaleźć wyjście z sytuacji satysfakcjonujące obie strony.

(-) Nigdy nie potraficie znaleźć kompromisu, druga strona nie jest wysłuchiwana, a decyzje są podejmowane bez konsultacji.

 1. Przyjaciele i rodzina albo izolacja

(+) Spędzacie czas razem, ale również macie czas na zajęcia indywidualne lub w grupie bez udziału partnera. Jest to traktowane jak coś normalnego.

(-) Jedna osoba jest odizolowana od przyjaciół i rodziny, a kiedy otrzymuje zgodę na wyjście, czas jest wyliczony, a na koniec i tak wszystko kończy się awanturą.

 1. Rozwój albo zemsta

(+) Konflikty, które przecież zdarzają się w każdym związku, prowadzą do lepszego zrozumienia partnera i cementują relacje.

(-) Awantury używane są jako broń i służą do poniżania, szykanowania i odrzucenia partnera.

 1. Zaufanie albo podejrzliwość i zaborczość

(+) Nawzajem sobie ufacie i wiecie, że możecie na sobie polegać w każdej sytuacji.

(-) Ukrywasz błahe rzeczy jak np. to, że rozmawiałaś z mamą przez telefon, ponieważ boisz się konsekwencji. Albo przyłapujesz partnera na kłamstwie.

 1. Zgoda na seks albo seks wymuszony

(+) Seks jest pięknym aktem scalającym wasz związek.

(-) Jeden z partnerów zmusza do seksu lub naciska na seks, w momencie gdy druga osoba nie ma na to ochoty albo używa odmowy intymności jako sposobu na ukaranie.

 1. Seks bezpieczny albo seks bez zabezpieczenia

(+) Oboje decydujecie, czy chcecie się zabezpieczać, a jeśli tak, jaką metodę lub metody zabezpieczenia chcecie stosować. Powinna ona być komfortowa dla obu stron i respektować wzajemne wymagania.

(-) Brak zgody w kwestii antykoncepcji odbiera przyjemność z seksu.

 1. Wspólne plany albo egoizm

(+) Dzielicie się oni ze sobą marzeniami, tworzycie wspólne cele i następnie razem do nich dążycie. Jedno nie jest ważniejsze od drugiego, jesteście sobie równi, traktujecie się partnersko.

(-) Jedna ze stron jest wykorzystywana, jej marzenia i plany stały się nieistotne i cała siła obojga jest skoncentrowana na dążeniach jednaj osoby.

 1. Zachowanie prywatności albo publiczne wyśmiewanie.

(+) Każdy ma słabe strony, niezrozumiałe dla innych przyzwyczajenia albo zrobił coś, z czego może niekoniecznie jest dumny. Jednak nawet gdy o tym wiecie, zachowujecie to dla siebie.

(-) Jedna osoba publicznie się naśmiewa z drugiej, szydzi, opowiada intymne historie, aby ją poniżyć.

 1. Przyjemność dawania albo oczekiwanie zapłaty

(+) Znajdujecie przyjemność w robieniu albo darowaniu rzeczy, które wywołują radość u partnera i nigdy nie myślicie czy coś dostaniesz w zamian. Wzajemnie sobie ufacie.

(-) Każdy prezent przychodzi z instrukcją obsługi, jak należy się odwdzięczyć. Wszystko ma swoją cenę i często kosztuje więcej niż jest warte.

 1. Rozwój albo blokada

(+) Obydwoje się rozwijacie, na każdym polu i z wzajemnym wsparciem. Związek ma szansę dojrzewania i umacniania.

(-) Rozwijacie się nierównomiernie. Jedna ze stron jest osaczona, zastraszona, nieszanowana, w końcu rezygnuje z siebie i poddaje się ustalonym regułom, podczas gdy druga osoba rozwija się kwitnąco.

 1. Miłość własna albo zaniedbanie

(+) Kochacie siebie i dbacie o siebie w takim samym stopniu, zarówno przed związkiem, jak i w czasie jego trwania. Każdy ma czas dla siebie, z radością się w tym wspieracie, mówicie sobie komplementy i wiecie, że jest to szczere.

(-) Jedna osoba jest tak zajęta zajmowaniem się potrzebami i wymaganiami drugiej, że zapomina o sobie. Zachowanie i wygląd są stale krytykowane i bywają obiektem publicznych kpin, niekiedy obracanych w żart.

 1. Bezpieczeństwo albo strach

(+) Niezależnie od tego, w jakim jesteście nastroju, nawet kiedy jeden z partnerów jest w złym humorze, druga strona czuje się bezpieczna.

(-) Złość partnera wywołuje strach i obawę o bezpieczeństwo.

Jeżeli większość z wyżej wymienionych przykładów toksycznych zachowań występuje w Twoim związku, a zwłaszcza jeśli nie czujesz się bezpiecznie, powinnaś szukać pomocy. To nie jest normalne i może się skończyć dla Ciebie tragicznie. Działaj, zanim będzie za późno!

Gdy czujesz, że Twój związek podażą w niechcianym kierunku, warto się zatrzymać i zastanowić co dalej. Przyszłość związku zależy od obojga partnerów, nie tylko od Ciebie. Jeśli nie widzisz szansy na zmiany, lepiej jest odejść. Związki z toksycznym partnerem nigdy nie kończą się dobrze, a mogą mieć tragiczne konsekwencje dla kobiety. Twoje bezpieczeństwo powinno być Twoim priorytetem, szczególnie jeżeli nie jest ono priorytetem dla Twojego partnera.

Anetta Głazowska

www.kolowrotek.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here