Crossrail będzie nosić imię brytyjskiej królowej. Elizabeth line ruszy już w przyszłym roku

0

Królowa Elżbieta II wzięła dziś udział w oficjalnej uroczystości zaprezentowania logo i nadania nowej nazwy dla linii kolejowej Crossrail. Budowana od 2009 roku roku kolejka ma rozpocząć swoją pełną działalność w grudniu 2019 roku, ale już w przyszłym roku uruchomiony będzie pierwszy jej odcinek – informuje biuro burmistrza Londynu.

Znana do tej pory jako Crossrail linia kolejowa będzie liczyła 118 km długości i będzie przebiegać przez 37 stacji. Docelowo ma połączyć Shenfield i Gravesend, leżące po wschodniej stronie brytyjskiej stolicy z jej centrum oraz z Heathrow i Reading, leżącymi po zachodniej stronie metropolii. Jest to jedno z największych infrastrukturalnych przedsięwzięć kolejowych w Europie.

Pierwsza trasa z Liverpool Street do Shenfield ma zacząć funkcjonować już w maju 2017 roku, następny odcinek z Heathrow do Paddington uruchomiony będzie w maju 2018 roku, a potem przyjdzie kolej na połączenie z Paddington do Abbey Wood przez nowe centralne tunele w grudniu 2018 i w maju 2019 pasażerowie będą już mogli podróżować z
Paddington do Shenfield. 

Nazwana na cześć brytyjskiej królowej Elizabeth line to wspólne przedsięwzięcie Department for Transport i Transport for London. Władze chwalą się, że do pracy nad drążeniem tuneli i przebudowami stacji zatrudniono 2,5 tysiąca bezrobotnych, którym zapewniono odpowiednie szkolenie.

Szacuje się, że nowa linia nie tylko ułatwi komunikację w Londynie, ale także zauważalnie poprawi gospodarkę i ekonomię stolicy, a także przyczyni się do stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy i domów.

Elżbieta II to pierwsza monarchini Wielkiej Brytanii podróżująca metrem od czasu otwarcia przez nią Victoria Line w 1969 roku.

Oficjalne otwarcie nowej linii z udziałem królowej zaplanowano dopiero, kiedy ta będzie ukończona w całości (około grudnia 2019 roku) – wówczas odbędzie się uroczysty przejazd z Reading i Heathrow do Shenfield i Abbey Wood.

Źródło: Londynek – Marcin R.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here