Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek pięć osób podejrzewanych o korupcję, m.in. syna senatora PiS Stanisława Koguta – Grzegorza. Biuro podejrzewa ich o przyjmowanie korzyści majątkowych na łączną kwotę 1 mln 170 tys. zł.

CBA w Warszawie zatrzymało założyciela i prezesa znaczącego inwestora na rynku nieruchomości Griffin Real Estate Przemysława G. i członka zarządu developera Echo Investment Mikołaja M. a w Krakowie prezesa zarządu spółki Małopolskie Dworce Autobusowe Grzegorza F, biznesmena Marcina Sz. oraz syna senatora Grzegorza K., który jest wiceprezesem zarządu małopolskiej fundacji – wynika z informacji uzyskanych przez PAP w Biurze i prokuraturze Krajowej.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany na wtorkowym briefingu, czy rozmawiał już z ojcem zatrzymanego senatorem Stanisławem Kogutem, odpowiedział, że jeszcze nie. Jak przypominają media Grzegorz K. został w 2010 r. skazany za ustawianie meczów piłkarskich.

Śledztwo własne CBA prowadzone przez funkcjonariuszy z delegatury w Krakowie dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych na łączną kwotę 1 mln 170 tys. zł – powiedział PAP Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura. Zaznaczył, że do zatrzymań doszło w wyniku ich własnych działań operacyjnych i śledczych. “Były one prowadzone od roku w dwu wątkach korupcyjnego śledztwa na dużą skalę” – wyjaśnił.

Kaczorek podał, że śledztwo to dotyczyło podejmowania się od listopada 2015 do grudnia 2016 roku pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe i powoływaniu się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych województwa małopolskiego oraz udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne w związku z pełnieniem tych funkcji.

Agenci CBA przeszukali ponad 30 miejsc w kraju – w Warszawie, w Kielcach i woj. małopolskim – m.in. mieszkania i biura zatrzymanych, ale też dom senatora PiS i jego biura senatorskie w Małopolsce. CBA przeszukiwało też i zabezpieczało dokumenty mające związek z działalnością korupcyjną, o którą podejrzewani są zatrzymani w warszawskich siedzibach Polskich Kolei Państwowych, firmy Griffin Real Estate i firmy deweloperskiej Echo Investment.

“Zatrzymani przez CBA usłyszą zarzuty przestępstw o charakterze korupcyjnym w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach” – powiedział PAP prok. Arkadiusz Jaraszek z biura prasowego Prokuratury Krajowej.

O zarzutach dla zatrzymanych – dopóki sami ich nie usłyszą – nie chciał mówić rzecznik katowickiej prokuratury regionalnej Waldemar Łubniewski. “Po zakończeniu czynności przez CBA zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach i tu zostaną im przedstawione zarzuty w sprawie o charakterze korupcyjnym” – powiedział PAP prok. Łubniewski.

Zaznaczył, że po postawieniu zarzutów zostaną oni przesłuchani jako podejrzani.

Przeszukania CBA zmierzają do zabezpieczenia dokumentacji, kluczowej z punktu widzenia prowadzenia tego postępowania – dodał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Prokuratura zapowiada jeszcze we wtorek kolejne działania w tej sprawie.

(PAP) autor: Aleksander Główczewski, Zdjęcie: CBA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here