Brexit stał się faktem. Wielka Brytania oficjalnie rozpoczyna wyjście z UE

0

Brytyjski ambasador przy UE – Tim Barrow, wręczył szefowi Rady Europejskiej, Donaldowi Tuskowi list, w którym Wielka Brytania zawiadamia państwa członkowskie o uruchomieniu przez Londyn artykułu 50 Traktatu o Unii Europejskiej. Tym samym premier Theresa May oficjalnie rozpoczęła procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Negocjacje w sprawie warunków Brexitu mają potrwać maksymalnie dwa lata.

Wśród najważniejszych kwestii jest pytanie o migrację, a także o to, czy wychodząc ze Wspólnoty, Londyn będzie musiał zapłacić rachunek odzwierciedlający wiele finansowych zobowiązań podjętych przez kraj przed opuszczeniem Unii.

Bardzo ważny dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii jest temat gwarancji praw obywatelom UE, którzy mieszkają już na Wyspach. Ambasada RP w Londynie opublikowała na swojej stronie ważne informacje dotyczące praw obywateli państw Unii Europejskiej podczas negocjacji Brexitu.

Brytyjski rząd deklaruje, że kwestię ustalenia ich statusu traktuje jako priorytet. Sprzeciwił się jednak propozycjom, by udzielić Polakom, Rumunom czy Francuzom przebywającym na Wyspach jednostronnych gwarancji.

Inna kwestia to handel. Premier May deklarowała, że Wielka Brytania chce opuścić Wspólny Rynek, przedkładając nad korzyści z niego płynące kontrolę nad imigracją.

Theresa May będzie również musiała zająć się kwestią wewnętrzną: jedności Królestwa. Regionalny parlament Szkocji przegłosował bowiem wczoraj uchwałę domagającą się od rządu centralnego referendum w sprawie niepodległości.

Liderka Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeon przekonuje, że od czasu poprzedniego plebiscytu, jesienią 2014 roku, nastąpiła diametralna zmiana w sytuacji Szkotów, którzy w przeciwieństwie do większości Anglików i Walijczyków nie chcieli wychodzić ze Wspólnoty.

Źródło: Polskie Radio, Gosia Prochal/Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here